Od wielu lat specjaliści SEO dyskutują o tym, jak ważne jest tworzenie i optymalizacja treści na stronach internetowych. Na kolejnych konferencjach otrzymujemy kolejne recepty na sukces i nowe zasady seo. A może zmienia się tylko stopień hierarchia czynników, które były ważne od początku pozycjonowania?
Czy treść jest dziś tym co decyduje o wynikach w rankigach wyszukiwarek?
Czy to właśnie content napędza ruch na Twojej stronie i sprawia, że ludzie wracają po więcej?
Dowiedz się dlaczego tak ważne jest, aby zainwestować czas i energię w tworzenie wysokiej jakości treści, które są dobrze zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Tylko tworząc taki content można mieć nadzieję na sukces swojej witryny z punktu widzenia seo.
Strategia Content Marketingu
Opracowanie strategii treści ma kluczowe znaczenie dla powodzenia wszelkich działań z zakresu pozyskiwania potencjalnych klientów z ruchu organicznego . Bez content planu na rozwój treści trudno jest określić, od czego zacząć, jaki rodzaj treści tworzyć lub jak sprawić, by spełniały one oczekiwania zarówno odbiorców docelowych, jak i wyszukiwarek.
Poświęcając czas na opracowanie strategii treści, można zaoszczędzić sobie wiele czasu i frustracji. Jest to też podejście, które pozwala na optymalizację czasu pracę i lepszą wydajność pracy przy procesie search engine optimization.
Skuteczni content marketerzy wiedzą, że proces tworzenia wysokiej jakości treści nie zaczyna się od pisania, ani nawet od wymyślania pomysłów. Zaczyna się od zrozumienia odbiorców i ich celów.
Grupa docelowa treści
Podczas opracowywania strategii treści należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:
- jakie cechy ma mój odbiorca?
- czego oczekuje od moich treści?
- jak dotrzeć do tego użytkownika?
W tym może Ci pomóc szereg narzędzi:
- Google Analytics;
- ankiety użytkowników serwisy;
- ankieta / wywiady z klientami;
- email.
O czym pisać
Kiedy już wiesz, dla kogo piszesz i co chcesz osiągnąć, możesz zacząć definiować tematy, które będziesz poruszać, format treści i kanały, którymi będziesz je rozpowszechniać. Uwzględniając te czynniki od samego początku, będziesz w stanie tworzyć treści, które są zarówno przyjazne dla użytkowników, jak i właściwe pod kątem SEO.
Możesz pisać o bieżących tematach, nowościach lub tworzyć teksty evergreen. Możesz również sprawdzić co robi konkurencja, zwłaszcza ostatnie wpisy i wtedy spróbuj przedstawić pomysły, które są lepsze, inne lub bardziej dogłębne.
Formaty treści
Jeśli chodzi o format treści, masz do wyboru wiele opcji: wpisy na blogu, artykuły, filmy, infografiki, obrazy, prezentacje SlideShare i wiele innych. Możesz nawet tworzyć ebooki, whitepapers lub case studies. W tym wpisie skupiam się przede wszystkim na tych pierwszych, bazując na podejściu white hat seo.
Analiza słów kluczowych
Wybór właściwych słów kluczowych poprzedzony analizą jest kluczowym elementem każdej strategii marketingu treści, ale często jest pomijany lub nie poświęca się mu wystarczającej uwagi. Od sukcesu strategii doboru słów kluczowych zależy, czy treści zostaną zauważone przez odbiorców docelowych i czy trafią do nich.
Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich słów kluczowych do treści. Przy wyborze słów kluczowych należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wielkość wyszukiwania, trudność słów kluczowych i intencje użytkowników.
Narzędzia do badania słów kluczowych mogą być bardzo pomocne w tym procesie. Po wybraniu odpowiednich słów kluczowych można przystąpić do optymalizacji treści pod ich kątem. Obejmuje to uwzględnienie słów kluczowych poza treścią także w meta tagach, zwłaszcza w tytule strony. Bez tej optymalizacji prawdopodobnie Twoje treści nie dotrą do grupy docelowej.
Wybór słów kluczowych
Właściwe słowa kluczowe to nie te z wysoką liczbą wyszukiwań w miesiącu. Owszem może to być istotne, ale nawet najlepiej zoptymalizowana treść dla wymagającej frazy kluczowej może nie być interesująca dla użytkownika.
Lepiej zacząć od analizy i określeniu grupy docelowej, a potem wyznaczyć realne cele. Jeden artykuł nie sprawi, że twoja strona będzie nr 1 w wynikach wyszukiwania na frazę bilety lotnicze.
W procesie doboru fraz kluczowych należy również wziąć pod uwagę intencje użytkownika (o tym w następnym akapicie) oraz stopień dopasowania frazy do tematyki wpisu czy serwisu jako całości (kwestia autorytetu w danej tematyce).
Do określenia samej intencji użytkownika istnieją konkretne narzędzia, które ten proces automatyzują. To pozwala na ukierunkowanie treści i wybór formatu.
Intencja użytkownika
Przy doborze słów kluczowych należy zawsze pamiętać o intencjach użytkownika. Intencje użytkownika to to, co dana osoba chce osiągnąć podczas wyszukiwania. Ważne jest, aby zrozumieć, co użytkownik chce osiągnąć, gdy szuka czegoś w sieci.
Na przykład, jeśli ktoś wpisuje hasło „jak samodzielnie wymienić olej”, prawdopodobnie będzie szukał informacji o tym, jak to zrobić samemu. Jego intencją będzie więc otrzymanie informacji (w formie tekstowej lub video). Jeśli natomiast użyje frazy kluczowej „płatki zbożowe cena”, to jego intencją jest z dużą dozą prawdopodobieństwa zakup produktu (intencja transakcyjna).
W pierwszym wypadku zatem sprawdzi się poradnik, krok po kroku. Idealnie z uwzględnieniem danych uporządkowanych HowTo z listą kroków w odpowiedniej strukturze. W drugim rekomendacja do zakupu z linkiem do sklepu lub jeszcze lepiej podstrona z możliwością zakupu produktu (tzw. strona produktowa).
Semantyka w SEO
Wiemy już jaki typ strony powinniśmy stworzyć. Czas na semantykę naszej treści.
Tworząc artykuł na stronę internetową, warto pomyśleć o semantyce seo – czyli o tym, jak poszczególne elementy na stronie będą interpretowane przez wyszukiwarki.
Obejmuje to wszystko, od nagłówka i znaczników tytułu po sposób podziału treści na akapity i sekcje, użycie list, wypunktowań czy cytatów. Semantyka określa na jakie pytania użytkownika odpowiadać, jak połączyć akapity ze sobą, jakie encje wykorzystać, jakich anchorów użyć do linkowania wewnętrznego, łącząc treści ze sobą.
Semantyka wraz ze słowami przejściowymi jest odpowiedzią na zmieniające się algorytmy Google i prosemantycznemy podejściu robotow Google.
Semantyka w SEO oznacza więc dostarczanie użytkownikom tekstu, który spełnia ich oczekiwania, a jednocześnie zapewnia wysokie pozycje w rankingach robotów. Wiemy, że gęste rozmieszczenie słów kluczowych nie jest sposobem na zwiększenie ruchu na stronie.
W pozycjach wyników wyszukiwania liczy się temat. Należy skupić się więc przede wszystkim na temacie treści, a nie na frazach kluczowych. Wybieraj słowa, które pasują do tematu treści i które w pełni odzwierciedlają intencje użytkownika. Dzięki dobrej semantyce seo możesz zwiększyć ruch na stronie, jednocześnie utrzymując wysokie pozycje w rankingu wyszukiwarek internetowych.
Słowa łączące SEO
Słowa łączące (albo słowa tranzytowe lub przejściowe) to nic innego jak połączenia – mosty słowne między słowami i zdaniami. W języku angielskim nazywamy je zwykle „słowami przejściowymi” od transition words. Łączą stwierdzenie tezy z oceną i nadają zdaniom zrozumiały ton. Nadają tekstowi płynność i czynią go bardziej czytelnym dla odbiorców.
Słowa łączące prowadzą czytelnika od zdania do zdania w spójny sposób. Na szczęście zazwyczaj używamy ich intuicyjnie. Popularne słowa łączące to np. też, w przeciwieństwie, po, wcześniej, na przykład, ponieważ, na zakończenie, prezede wszystkim, niewątpliwie, na dodatek.
Możesz napisać coś w stylu: „Jak wszyscy wiemy, ćwiczenia fizyczne są ważne dla naszego zdrowia. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak korzystnie wpływają na nasze zdrowie” Używając słowa łączącego „jednak”, stworzyłeś płynne przejście od zdania wprowadzającego do następnej myśli.
Słowa przejściowe są wykorzystywane, aby zwiększyć czytelność tekstu. Używanie słów łączących wpływa korzystnie na efekty pozycjonowania.
Słowa łączące YOAST SEO
Każdy, kto kiedykolwiek pisał wypracowanie albo nawet artykuł blogowy, wie, że słowa łączące są niezbędne do stworzenia spójnego wywodu. Pomagają one zasygnalizować czytelnikowi, że jeden punkt się skończył, a drugi zaraz się zacznie.
Słowa przejściowe pomagają także stworzyć poczucie logiki i porządku, ułatwiając czytelnikowi podążanie za tokiem myśli. Jednak znalezienie odpowiedniej ilości słów łączących może być wyzwaniem.
Zbyt mała ich liczba sprawi, że esej będzie wydawał się chaotyczny, zbyt duża – że będzie brzmiał sztywno. Pomocnym narzędziem w znalezieniu właściwej równowagi jest wtyczka Yoast SEO (dla WordPress), która sygnalizuje przypadki, w których należy dodać więcej słów łączących.
Czy warto więc stosować się do jego wskazówek i tylko na niej polegać?
Tak, pod warunkiem, że tworzysz treści po angielsku. W języku polskim nie będzie ona działać tak płynnie. Stąd liczby podawane przez wtyczkę Yoast SEO będą często zaniżone.
Yoast SEO jest natomiast bezpłatna i pozwala też badać gęstość słów łączących w treści, więc jest dobra na początek, gdy nie chcesz inwestować jeszcze w kosztowne narzędzia seo.
Tworzenie treści
Dopiero wtedy można przystąpić do tworzenia i publikowania treści. Jednak nawet po opublikowaniu treści należy zadbać o to, by dbać o ich aktualność lub je poszerzać. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że Twoje treści znajdą się wśród pierwszych wyników w odpowiedzi na zapytania użytkowników.
Jak tworzyć teksty wysokiej jakości?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to, czym jest wysokiej jakości treść, zależy od wielu czynników, w tym od grupy docelowej, tematu i rodzaju strony.
Podsumowanie
Każdy, kto zajmuje się SEO, wie, że treść zawsze była ważnym elementem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych i samych zasad SEO. I chociaż rola treści mogła ewoluować na przestrzeni lat, pozostaje ona jednym z najważniejszych czynników rankingowych dla każdej strony.
Mam nadzieję, że czytając ten wpis dowiedziałeś się nie tylko jak pisać treści, ale także jak stworzyć strategię content marketingową dla swojej witryny internetowej, jak dobierać frazy kluczowe, a przede wszystkim jak sprostać oczekiwaniom internautów, którzy wpisują hasła do wyszukiwarki z zamiarem znalezienia konkretnego wyniku.
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chciałbyś lub chciałabyś współpracować ze mną, napisz do mnie teraz!