Analityka web to usługa, która dba o prawidłowe i wiarygodne śledzenie zachowań użytkowników na Twojej stronie internetowej. Audyty i wdrożenia monitorowania zachowań użytkowników na stronie mogą pomóc Ci zrozumieć, w jaki sposób ludzie wchodzą w interakcję z treścią, którą dostarczasz.
Każdy użytkownik jest inny, a każda strona powinna być dostosowana do każdej osoby. Web Analytics może pomóc Ci lepiej zrozumieć swoich użytkowników, dzięki czemu możesz zapewnić im lepsze doświadczenie, treści czy produkty.
Audyty analityczne www najczęściej dotyczą narzędzia Google Analytics i Google Tag Manager są wykorzystywane, aby m.in.:
- dowiedzieć się, czy użytkownicy napotykają problemy na stronie internetowej; to w skrajnym przypadku będzie prowadziło do opuszczenia witryny przez użytkownika i braku realizacji zakupu/transakcji/wysłania formularza;
- jakie treści/produkty cieszą się największym zainteresowaniem;
- sprawdzenia efektywności źródeł ruchu;
- optymalizacji działań marketingowych (konwersji) w poszczególnych źródłach ruchu i ogółem;
- poprawy współczynnika konwersji witryny.
Spis treści
Co to jest analityka internetowa?
Analityka internetowa to proces pomiaru i gromadzenia danych na temat zachowań w sieci. Cele analityki mogą być różne – od wiedzy o tym, ile osób jest na Twoim blogu czy serwisie, po sprawdzanie, gdzie ludzie klikają w artykuł. W przypadku sklepu internetowego np. skąd przychodzą klienci kupujący najwięcej czy ile zysku w czasie przynosi użytkownik z sieci reklamowej Google.
W erze cyfrowej ważniejsze niż kiedykolwiek jest zmierzenie, w jaki sposób ludzie wchodzą w interakcję z Twoją stroną internetową i zrozumienie, co robią, gdy na nią trafiają.
Analityka internetowa zapewnia więc monitorowanie użytkowników i ich zachowań na stronie.
Firma telefoniczna może monitorować, jakie przyciski klikają klienci, żeby wykonać połączenie. Właściciela sklepu internetowego będą interesowali użytkownicy dokonujący transakcji zakupu. Z kolei dewelopera wiadomości trafiające do nich przez formularz na stronie internetowej czy landing page’u.
Analityka internetowa nie jest niczym nowym, ale dostępne narzędzia online sprawiły, że śledzenie większej ilości wszystkiego stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, o ile wiesz, czego szukasz. W dzisiejszej sieci metryki nie są tylko pomocne, ale wręcz niezbędne.
Audyt analityki internetowej
Przeprowadzenie audytu analitycznego witryny może pomóc w ustaleniu, na czym należy skupić swoją energię i w jakim kierunku pójść. Cele nie są wieczne, zmieniają się lub ewoluują w czasie, tak samo jak strona internetowa. Wciąż testujemy nowe rzeczy, formy kontaktu, pojawiają się nowe roboty spamowe.
Audyt analityki witryny pozwala upewnić się, że cele takie jak współczynnik konwersji, współczynnik odrzuceń, widoki, filtry są prawidłowo skonfigurowane. Audyt pozwala też zweryfikować czy systemy reklamowe takie jak Google Ads czy Facebook Ads poprawnie rejestrują konwersje i nasze kampanie marketingowe są poprawnie optymalizowane.
Bez tego nasze kampanie będą działały na ślepo, wydając pieniądze na pozyskanie użytkowników, którzy nie konwertują (np. nie dokonują zakupów, rejestracji, itd.). Zapewnia to wgląd w to, co działa – lub nie działa – w marketingu internetowym. To z kolei wpływa na podejmowane decyzje biznesowe dotyczące strategii digital marketing.
Audyt Google Analytics
Google Analytics to potężne narzędzie, które może pomóc Ci śledzić efektywność różnych działań marketingowych dla Twojej strony internetowej. Ale jeśli nie jest poprawnie skonfigurowane, nie będziesz czerpać z niego maksymalnych korzyści. Pomogę Ci sprawdzić jakość otrzymywanych danych, przeprowadzając audyt Twojego konta Google Analytics i naprawię wszelkie problemy.
Czy wiesz, że ponad trzy czwarte firm nie korzysta z Google Analytics? A nawet ci, którzy korzystają, często nie wykorzystują w pełni danych, które dostarcza. Chętnie pomogę Ci lepiej wykorzystywać i analizować swoje dane.
Audyt Google Analytics to kompleksowy przegląd danych Google Analytics Twojej strony internetowej w celu zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy i optymalizacji. Pomoże Ci to zrozumieć, jak dobrze działa Twoja witryna, zidentyfikować możliwości poprawy oraz w przyszłości podjąć decyzje dotyczące działań marketingowych w oparciu o dane.
Co zawiera audyt Google Analytics?

Audyt Google Analytics zazwyczaj obejmuje następujące elementy:
- Przegląd ustawień i konfiguracji Twojego konta, usługi i widoków Universal Analytics;
- Przegląd ustawień i konfiguracji Twojego konta, usługi i strumieni w Google Analytics 4;
- Przegląd ustawień i konfiguracji kontenera Google Tag Manager;
- Przegląd filtrów, stron wykluczających, ruchu, kanałów i rejestrowania zdarzeń;
- Przegląd lejka konwersji i celów konwersji Twojej witryny;
- Testy poprawności rejestracji ważnych działań użytkownika;
- Przegląd demografii odbiorców witryny;
- Przegląd kanałów pozyskiwania użytkowników na Twojej witrynie oraz porównanie jakości ruchu;
- Wybór i określenie celów, danych niestandardowych.
Wdrożenie narzędzi analitycznych
Wdrożenie analityczne na Twojej stronie internetowej może być świetnym sposobem na śledzenie i mierzenie efektywności Twoich kampanii marketingowych. Śledząc takie rzeczy jak liczba odsłon, unikalnych użytkowników i współczynnik konwersji, możesz lepiej zrozumieć, które kampanie działają, a które wymagają poprawy.
Dodatkowo, korzystanie z narzędzi analitycznych może pomóc Ci w zidentyfikowaniu potencjalnych obszarów wymagających poprawy na Twojej stronie. Na przykład, jeśli zauważysz, że współczynnik konwersji jest niski dla określonej strony w Twojej witrynie, możesz poprawić jej wygląd.
Możliwa jest też sytuacja, że wcale nie mierzysz konwersji. Monitorowanie formularza na stronie czy zakupów w przypadku sklepów internetowych to absolutny must-have. Narzędzia analityczne są świetnym sposobem na poprawę efektywności Twojej strony internetowej i kampanii marketingowych – pamiętaj więc, aby z nich korzystać!
Wdrożenie Google Analytics czy innego narzędzia może być elementem audytu analitycznego lub samodzielną usługą.
Najczęstsze błędy analityki na stronie internetowej

Brak śledzenia konwersji – Po co nam analityka, jeśli nie śledzimy działań naszych użytkowników, które prowadzą do realizacji naszego celu biznesowego?
Niepoprawnie wdrożony moduł E-commerce do śledzenia transakcji w sklepie internetowym – Jeśli nie śledzimy poprawnie transakcji, kwot, to nie możemy nawet ustalić czy dane kampanie dają nam zwrot z inwestycji, po jakim czasie albo którym zakupie osiągniemy punkt zero.
Ruch spamowy w raportach – Tysiące dodatkowych sesji, które analizujemy niepotrzebnie. Bez poprawnych filtrów dane mogą być przekłamane o 100%.
Brak parametrów UTM w kampaniach reklamowych – Prowadzimy mailing, z jednego mamy świetne wyniki, mnóstwo rejestracji, z drugiego nawet jednego wejścia. Jak odróżnimy skuteczność jednego od drugiego?
Zdublowany kod śledzący Google Analytics na stronie – W efekcie na wszystkich podstronach otrzymamy współczynnik odrzuceń.
Niepoprawnie zdefiniowane cele – Efekt dokładnie jak wyżej i wartość współczynnika bliska zeru.
Brak śledzenia mikrokonwersji – Śledzimy tylko najważniejszy cel, pomijając mikro konwersje, z których część prowadzi do konwersji.
Pomijanie konwersji wspomaganych i ich wpływu na konwersje – Analizujemy tylko ostatnie źródło konwersji, a nierzadko okazuje się, że bez działań marketingowych do tych konwersji w ogóle by nie doszło.
Brak integracji Google Analytics z Google Ads i Google Search Console – Brak kluczowych danych o kosztach, statystykach, wyświetleniach.
Tylko jeden widok danych w usłudze Google Analytics – Błędne dodanie filtra i w efekcie tracimy bezpowrotnie dane, a co jeśli robimy testy, wykonując transakcje testowe. To wszystko trafi do Google Analytics.
Brak śledzenia wyszukiwania w witrynie – Może nasi użytkownicy mają konkretne oczekiwania jakie produkty powinny pojawić się w sklepie internetowym?
Błędne przywiązywanie się do wartości współczynnika odrzuceń czy czasu spędzonego na stronie – Należy dobrze rozumieć te współczynniki i dopiero wówczas je analizować i optymalizować. Niski współczynnik nie oznacza, że mamy mało konwersji.
Brak grupowania treści – Pozwala to na hurtową analizę podobnych treści.
Niekorzystanie z obliczanych danych – Pozwala na szybkie wyświetlenie np. wartości CPL (Cost per Lead).
Brak wymiarów i danych niestandardowych – Identyfikator sesji, dokładny czas zdarzenia
Skontaktuj się z mną!
Jeśli chcesz zweryfikować czy masz poprawnie wdrożoną analitykę na stronie czy w sklepie internetowym i chcesz otrzymać wycenę skontaktuj się ze mną lub napisz na hello@piotrstarzynski.com!