Jak prowadzić kampanie Google Ads czyli poradnik dlaczego reklamy Adwords nie działają tak dobrze, jak mogą

 • 11 października, 2021
 • Piotr
 • 12 min read

Google Ads to fantastyczny sposób na dotarcie do bardzo szerokiej grupy docelowej z reklamami, które są dostosowane do ich aktualnych potrzeb. Na co więc warto zwrócić uwagę, aby reklamy Adwords były skuteczne?

Z Google Ads możesz korzystać na wiele sposobów: od reklam tekstowych na stronach wyników wyszukiwania (SERP), przez reklamy wideo na YouTube, po reklamy zakupów w Google Shopping. Bez względu na to, co wybierzesz, wszystkie te opcje mają jedną wspólną cechę: są doskonałym sposobem dla właścicieli firm na nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami, którzy aktywnie poszukują produktów lub usług takich jak Twoje!

W poradniku przyjrzyjmy się, jak działa AdWords – i jak możesz go wykorzystać jako część swojej strategii marketingowej. Będziemy omawiać, jak uruchomić kampanie Google Ads i korzyści, które się z tym wiążą. Dowiesz się, dlaczego reklamy Adwords są ważne i co mogą zrobić dla Twojej firmy. Opowiem krok po kroku jak uruchomić kampanię Google Ads oraz jak ją ustawić.

Czym są kampanie Google Ads?

Google Adwords

Kampanie Google Ads są one sposobem dla reklamodawców, aby ich reklamy były wyświetlane w odpowiednim czasie i miejscu.

Google Adwords są wykorzystywane przez reklamodawców, którzy chcą zwiększyć liczbę klientów na swoje produkty lub usługi.

Wykorzystując reklamy Google możesz umieszczać reklamy w wyszukiwarce, u partnerów oraz na milionach stron internetowych. Kampanie Adwords mogą kierować konkretne komunikaty do konkretnych grup odbiorców. W odróżnieniu od SEO efekt Google Adsów jest natychmiastowy, tzn. prowadzona kampania reklamowa od razu pozyskuje klientów lub buduje świadomość marki.

Ogromną zaletą reklam Google Ads jest mierzalność – efekty jakie chcemy osiągnąć są łatwo mierzalne. Oczywiście w skrajnym wypadku proces decyzyjny może trwać kilka miesięcy, jednak najczęściej klient będzie realizował oczekiwany cel w przeciągu kilkunastu dni. To pozwala na łatwe zestawienie wydatków z osiąganymi rezultatami.

Musimy je tylko odpowiednio zważyć, ponieważ po pierwsze klient pozyskany w ciągu swojego całego życia może skorzystać jeszcze z naszych usług, zatem jego realna i oczekiwana wartość życiowa użytkownika (LTV) jest wyższa. Po drugie zaś klient pozyskany przynosi najczęściej kolejnych klientów, polecając produkt lub usługę oraz dzieląc się opiniami w internecie. Efekt będzie pozytywny pod warunkiem dobrej jakości uzyskanej usługi czy produktu.

Czy warto korzystać z reklam Google?

Google AdWords to według mnie najszybszy i najskuteczniejszy sposób na dotarcie do właściwych osób we właściwym czasie. W wielu przypadkach jest to o wiele bardziej opłacalne niż inne tradycyjne kanały marketingowe. To oczywiście zawsze zależy od celu marketingowego jaki sobie zakładamy i jaki chcemy zrealizować. Najczęściej jest to jednak zakup produktu lub realizacja usługi i w tym wypadku Google Ads jest bardzo skuteczny.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy możesz mieć swoje reklamy na milionach komputerów w całym kraju, docierając do dziesiątek, a nawet setek milionów konsumentów. Postępy w technologii targetowania (kierowania) i serwowania reklam są tak duże, że istnieje duża szansa, że Twoja firma zaprezentuje się przed dokładnie tymi osobami, z którymi chcesz się skontaktować, aby zaspokoić ich bardzo konkretne potrzeby.

Alternatywnymi działaniami marketingowymi jest m.in. pozycjonowanie czy Facebook Ads. Czy zatem pozycjonowanie (SEO) jest gorsze? Nie, ale SEO wymaga cierpliwości i systematyczności, a efekty pozycjonowania pomimo stałych inwestycji mogą przyjść po wielu miesiącach. Zawsze najlepszym podejście jest synergia wszystkich działań i opracowanie strategii marketingowej, jednak jeśli chcesz szybkich efektów i sprzedaży moim zdaniem powinieneś zacząć właśnie od reklam w Google Ads.

Jak stworzyć kampanię Google Ads?

Poniższe kroki przeprowadzą Cię przez proces tworzenia konta oraz kampanii Google Ads.

 1. Wejdź na stronę https://ads.google.com/intl/pl_pl/home/ i kliknij w przycisk Rozpocznij (o ile nie masz konta Google Ads) lub Zaloguj (aby zalogować się na swoje konto Google Ads).
 2. Następnie Google zada Ci kilka pytań o Twoją firmę, m.in. czy sprzedajesz tylko online, jaka jest nazwa oraz adres strony internetowej Twojej firmy. Dalej zakładam, że proces założenia konta Google Ads oraz dodania profilu płatności masz za sobą.
 3. W menu po lewej kliknij Kampanie, by następnie użyć przycisku znaku + oraz opcji Nowa kampania.
 4. Wybór celów kampanii. Ja najczęściej korzystam z opcji Utwórz kampanię bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu.
 5. Dalej będziesz mógł określić konkretne typy kampanii. Najbardziej popularne to sieć wyszukiwania, sieć reklamowa i zakupy czyli tzw. Google Shopping. Opisuję je dokładniej w kolejnym akapicie.
 6. Na dalszym etapie będziesz musiał zdefiniować datę początku i końca kampanii, jej harmonogram, odbiorców, budżet, sposób optymalizacji. W przypadku sieci wyszukiwania będą to na pierwszym etapie lokalizacje, języki, segmenty odbiorców. W kolejnej sekcji ustawień kampanii pojawią się pytania o budżet kampanii, sposób określania stawek i kilka dodatkowych opcji (np. będziesz musiał określić konwersje).
Zakładanie konta Google Ads
Jak utworzyć nową kampanię Adwords
Tworzenie kampanii Google Ads

Teraz kolej na utworzenie Grupy Reklam w Google Ads. W tym celu potrzebujesz słów kluczowych, które są wyszukiwane przez użytkowników. Jest wiele sposobów na pozyskanie słów kluczowych. Google Ads również posiada swoje narzędzie i jest nim Planer Słów Kluczowych. Planer słów kluczowych jest przeznaczony dla wykwalifikowanych marketerów i służy do pozyskiwania informacji na temat potencjalnych słów kluczowych w Google Adwords. Ważne są tutaj typy dopasowań słów kluczowych w Google Ads.

Typy dopasowań przybliżonych, dopasowanych do wyrażenia i ściśłych słów kluczowych w Google Ads.
(źródło: https://support.google.com/google-ads/answer/7478529?hl=pl

Typy dopasowań (przybliżone, do wyrażenia i ścisłe) w kampaniach Google Ads są dobrze opisane tutaj.

Trzeci etap ustawiania kampanii Google Ads jest przygotowanie Reklam. W przypadku reklam w sieci wyszukiwania Google będziesz musiał określić m.in. docelowy adres URL, nagłówki oraz teksty reklam.

Grupy reklam w Google Ads

Typy reklam Google Adwords

Sieć wyszukiwania: w dużym skrócie reklamy w sieci wyszukiwania to najczęściej reklamy tekstowe, które są wyświetlane powyżej lub poniżej wyników organicznych w wyszukiwarce Google. Reklamy w sieci wyszukiwania Google mogą się także wyświetlać w wynikach wyszukiwania w Google Play, a także w innych produktach Google (m.in. mapy Google, grafika Google, zakupy Google). Jeśli chodzi o partnerów wyszukiwania są to np. Onet.pl, Interia.pl, Gazeta.pl. Osobiście domyślnie nie stosuję tej opcji.

Sieć reklamowa: dopasowane reklamy displayowe skierowane do osób przeglądających różne witryny internetowe; ja najczęściej korzystam z reklam elastycznych

Wideo: reklamy wideo w serwisie YouTube

Zakupy: Google Shopping, o ile prowadzisz swój sklep internetowy

Discovery: reklamy w kanałach online

Aplikacja: promowanie aplikacji mobilnej

Lokalna: promowanie lokalizacji

Inteligentna: minimalny wkład w konfigurację kampanii

Prowadzenie udanych kampanii Google Ads

O czym warto pamiętać przy ustawianiu i prowadzeniu kampanii Google Ads? Błędów może być dużo, ale przed ich popełnianiem chroni nas zawsze właściwe monitorowanie kampanii. O monitorowaniu kampanii reklamowych Google Ads piszę w kolejnym rozdziale, ponieważ w mojej ocenie jest to najważniejszy element prowadzenia dobrej kampanii Adwords.

Zdefiniuj cele kampanii i śledź konwersje

Możesz to zrobić korzystając z Google Analytics i łącząc je z Google Ads albo poprzez tag śledzenia konwersji Google Adwords. Wiedza, które działania digital marketingu przynoszą korzyści, które kampanie są skuteczne jest bezcenna. Śledzenie konwersji pozwala na prawidłowe monitorowanie skuteczności kampanii Google Ads.

Sprawdź czy otrzymujesz ruch na stronę

Najłatwiej zweryfikujesz to w usłudze Google Analytics. W tym celu więc potrzebujesz prawidłowej konfiguracji analityki na stronie internetowej. Po uruchomieniu kampanii Google Ads i połączeniu Adwords z Analytics będziesz widział konkretny ruch pochodzący z reklam. Zakładam oczywiście, że Twoim pośrednim celem jest pozyskanie ruchu.

Skonfiguruj tag remarketingowy

Remarketing to sposób na wyświetlanie reklam na stronach odwiedzanych przez osoby, które odwiedziły Twoją witrynę. Niemożliwe jest dotarcie do wszystkich potencjalnych klientów z tą samą reklamą w dowolnym miejscu online.Remarketing umożliwia ponowne kierowanie reklam do osób, które opuściły już naszą witrynę.

Remarketing Google Ads jest niezwykle skuteczny, ponieważ nie każdy, kto odwiedza witrynę stanie się natychmiastowym klientem – ta osoba może być na innym etapie zakupowym, nie będąc jeszcze gotową na finalizację procesu. Natomiast z powodzeniem może wrócić później i dokonać zakupu czy skorzystać z usługi. Do tego będzie jednak potrzebowała wskazówek, które przypomną jej o naszym istnieniu.

Lejek sprzedażowy AIDA, od słów Attention – Interest – Desire – Action (Uwaga -> Zainteresowanie -> Pragnienie -> Akcja), to jedno z podejść wskazujących na proces zachodzący wśród użytkowników prowadzący do sprzedaży.

Według założeń modelu AIDA sprzedaż zaczyna się od przyciągnięcia uwagi – użytkownik musi więc zobaczyć reklamę. Naszą rolą na tym etapie jest pokazanie, że nasz produkt istnieje. Teraz, kiedy użytkownik wie o jego istnieniu chcemy wzbudzić jego zainteresowanie danym produktem lub usługą. Trzecią fazą jest wzbudzenie pożądania produktu i w końcu zachęcenie do jego zakupu.

Stosuj wykluczenia, tj. wykluczające słowa kluczowe

Dla przykładu naszym celem jest pozyskanie klientów na usługę, której koszt wynosi 400 zł miesięcznie. Obserwując wyszukiwane słowa kluczowe możemy zaobserwować, że znaczącą część budżetu pochłaniają słowa kluczowe zawierające słowo bezpłatne. Mając na uwadze, że nasza usługa nie zawiera pakietu próbnego oraz taniego pakietu takie słowa kluczowe zwykle nie będą generowały konwersji.

Podobnie, gdy ktoś szuka taniej kanapy do salonu, a nasz asortyment w sklepie to przede wszystkim towary klasy premium.

Harmonogram wyświetlania reklam Google Ads

Bardzo interesująca opcja. Jeśli naszym celem jest kontakt z konsultantem, który jest obecny tylko od 10 do 18 zwykle prowadzenie kampanii poza tymi godzinami będzie nieskuteczne. Podobnie gdy konwersją jest wykonanie połączenia telefonicznego, a w danych godzinach czy w weekend nikt go nie odbierze. Na koncie Google Ads będziemy mogli również monitorować skuteczność reklam z poszczególnych przedziałach godzinowych.

Koszty konwersji potrafią być kilkukrotnie wyższe w określonych godzinach.

Harmonogram wyświetlenia reklam w Google Ads

Częstotliwość wyświetlania reklam Google Ads temu samemu użytkownikowi

Jeśli prowadzisz kampanię w sieci reklamowej, to domyślnie system Google może pokazywać użytkownikowi Twoją reklamę do 20 razy dziennie. Reklama pokazywana wiele razy może być skuteczniejsza, ale gdzieś też jest limit, który sprawia, że nasze działania są już dla użytkownika irytujące i wywołują odwrotny efekt od zamierzonego. Dla tego w sieci reklamowej Google Ads mamy możliwość zdefiniowania cappingu.

Dobre praktyki mówią o ustawieniu częstotliwości wyświetlania reklam na 2-5 dziennie. Natomiast to jest zależne od branży, usługi, zamierzonego celu czy pojedynczego użytkownika.

Monitorowanie kampanii reklamowych Adwords oraz ich wyników

Monitorowanie statystyk kampanii reklamowej jest ważną częścią prowadzenia każdej kampanii Google Ads.

Google Ads i Google Analytics

Monitoruj więc minimum:

 • ile wydajesz;
 • jaki jest Twój współczynnik konwersji reklam (lub ilość konwersji);
 • ile kliknięć otrzymują Twoje reklamy;
 • jakie słowa kluczowe są wyszukiwane oraz które z nich są skuteczne.

Monitorowanie skuteczności kampanii Google Ads da Ci także wgląd w to, co działa dobrze, a co wymaga poprawy.

Możesz dodatkowo również skonfigurować alerty, które powiadomią Cię w przypadku wystąpienia różnych anomalii.

Rozwiązywanie typowych problemów z kampaniami Google Ads

System reklamowy Google Ads nie jest idealny, ale stale się rozwija i ulepsza. Oto problemy, które najczęściej dotykają specjalistów SEM i osoby prowadzące kampanie reklamowe Google Ads samodzielnie.

Kampania Google Ads nie wydaje środków

Najczęstszy powód to zbyt niskie ustawienia docelowego CPA (Cost per Action) przy strategii ustalania stawek Docelowy CPA. Kampania nie jest w stanie pozyskać konwersji w zakładanym koszcie. Rozwiązaniem jest zwiększenie CPA lub zmiana strategii ustalania stawek.

Google rekomenduje, że dla strategii docelowego CPA budżet dzienny powinien być 10 razy wyższy niż to CPA. Jeżeli więc natomiast nasze docelowe CPA ustawimy na 10 zł, to budżet dzienny powinniśmy ustawić przynajmniej na poziomie 100 zł. Natomiast jeśli kampania działa pierwsze dni często zdarza się to naturalnie i kolejnego dnia system Google wyda dwa razy więcej, by to nadrobić.

Kampania Google Ads jest droga

Każde działanie można zoptymalizować, jednak sam system Google Ads również się uczy, dlatego z czasem nasze kampanie będą coraz lepsze i skuteczniejsze. Nowe konta Google Ads będą więc na starcie mniej skuteczne. Wraz z wydawaniem budżetu mechanizmy uczenia Google Adwords będą dla nas dostarczać więcej konwersji za mniejsze pieniądze. Pamiętaj jednak, by zweryfikować koszty z życiową wartością użytkownika LTV, a nie z jednym zakupem.

Upewnij się, że stosujesz najlepsze praktyki prowadzenia kampanii reklamowych, nawet jeśli nie korzystasz z Adwords!

Jeśli chcesz lub prowadzisz działania Google Ads, chcę Ci pomóc. Skontaktuj się ze mną i porozmawiamy o tym, jak można ulepszyć Twoją kampanię lub co nie działa dla Ciebie.

Żadne pytanie nie jest za małe!

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments