Pozycjonowanie stron internetowych / SEO

  • 29 lipca, 2021
  • Piotr Starzyński
  • 13 min read

W tym wpisie na blogu będziemy dyskutować o tym, jak sprawić, by Twoja strona stała się mistrzem Google. Artykuł pomoże Ci zacząć i zrozumieć, co jest potrzebne, aby odnieść sukces w pozycjonowaniu strony internetowej.

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, czym jest SEO i dlaczego pozycjonowanie jest ważne dla Twojej firmy. Kiedy już zrozumiesz podstawy SEO, powinieneś poświęcić trochę czasu na działania, które podniosą pozycje Twojej witryny w wyszukiwarce Google.

Omówimy takie elementy pozycjonowania jak:

  • badanie słów kluczowych;
  • optymalizacja treści na stronie;
  • optymalizacja struktury serwisu (tzw. techniczne SEO);
  • działania SEO off-site (linkbuilding) czyli pozyckiwanie wartościowych linków kierujących do niej.

To najpopularniejsze działania każdego SEO-wca, które są wykorzystane do zwiększenia rankingu witryny i generowania większego ruchu z wyszukiwarek internetowych. Zatem dobre i skuteczne SEO najczęściej wymaga działań on-site i off-site.

Celem strategii pozycjonowania jest przede wszystkim poprawa pozycji w rankingach na ważne słowa kluczowe związane z Twoją niszą rynkową, które pomogą przyciągnąć więcej klientów do Twojej firmy – dzięki czemu będzie to jeden wielki krok w kierunku osiągnięcia zysków!

Pozycjonowanie strony internetowej jest niezbędnym elementem, jeśli chcesz, aby potencjalni odwiedzający, którzy wpisują w pasku przeglądarki odpowiednie frazy kluczowe, takie jak Twoja, znaleźli właśnie TWOJĄ domenę, a nie kogoś innego.

Pozycjonowanie – co to jest?

Pozycjonowanie (Search Engine OptimizationSEO, Web Positioning) to sposób na zwiększenie widoczności Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Użytkownicy wpisują interesujące ich frazy, a Google prezentuje strony internetowe pasujące do tych wprowadzonych haseł.

Pozycjonowanie (Search Engine OptimizationSEO, Web Positioning) to sposób na zwiększenie widoczności Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Użytkownicy wpisują interesujące ich frazy, a Google prezentuje strony internetowe pasujące do tych wprowadzonych haseł.

Pozycjonowanie jest szeregiem działań mających na celu poprawianie pozycji danej witryny w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe. Istnieje wiele czynników, które wpływają na pozycję domeny na stronach wyników wyszukiwania (SERP), ale ogromny wpływ mają działania podejmowane na własnej stronie tzw. on-site. Twoja witryna uzyska wyższą pozycję w rankingu, jeśli będzie zapewniała użytkownikom bezpieczeństwo, szybki czas ładowania, a przede wszystkim użyteczność.

Roboty indeksujące Google badają strony internetowe, by dostarczyć algorytmowi wyszukiwarki informacji do ustalenia, które witryny zasługują na konkretną pozycję w wynikach wyszukiwania. Strony usytuowane wyżej w rankingu są odpowiednio zoptymalizowane dla botów Google, ale także spełniają oczekiwania użytkowników. Jeśli chcą mieć dobre pozycje w rankingu i ruch na stronie, muszą zadbać o wartościową, unikalną treść oraz odpowiednie linkowanie z zewnątrz.

Strona internetowa to wizytówka marki. Reprezentuje wizerunek firmy i jej strategię marketingową, ale aby to było skuteczne, witryna musi być widoczna, gdy ludzie wyszukują konkretnych informacji, powiązanych z przedmiotem jej działalności.

W dobie Internetu, bycie wysoko w rankingu głównych wyszukiwarek internetowych takich jak Google czy Bing stało się obowiązkiem każdego właściciela strony, który chce, aby jego strona była popularna. Twoja pozycja w wyszukiwarce zależy od tego, jak dobrze zoptymalizowana jest Twoja strona, ale także od szeregu działań pozycjonerskich. Specjalista SEO odpowiada za działania on-site i off-site, które mają sprawić, że strona będzie pojawiała się wyżej i częściej w rankingu Google.

Czym jest pozycjonowanie strony internetowej?

Na pozycjonowanie składają się zarówno działania on-site, a więc te wykonywane na stronie klienta oraz off-site, które dzieją się poza samą stroną! Kilka głównych czynników on-site, wpływających na widoczność strony w Internecie to: jej struktura, poprawność kodu, linkowanie wewnętrzne, optymalizacja treści pod kątem czytelników wyszukiwarek itd..

Pozycjonowanie stron internetowych to proces upewniania się, że Twoja strona ma wysoką pozycję w wyszukiwarkach takich jak Google i Bing. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu tego zadania, takich jak: jaki rodzaj treści powinienem mieć na mojej stronie? Jakie słowa kluczowe będą miały dla mnie sens? Jak powinienem używać meta tagów lub innych metod SEO już na etapie projektowania witryny?

Analiza słów kluczowych

Aby strona odniosła sukces, potrzebuje właściwych słów kluczowych: takich, które są istotne i przyciągną nowych klientów. Ale ile ich powinno być? I na jakie frazy warto kierować działania, aby odnieść długotrwały sukces? Pozycjonowanie stron internetowych polega na zwiększeniu widoczności dla konkretnych haseł kluczowych – te dwie czynności (audyt SEO i analiza słów kluczowych) muszą nastąpić najpierw!

Audyt sprawdza na poziomie optymalizacji błędy w dotychczasowych procesach SEO i pomaga uwolnić potencjał. witryny. Wybór fraz kluczowych jest kluczowy dla biznesu; jeśli podejmiesz tę decyzję błędnie, skończysz z wysokimi pozycjami na frazy, które niczego Ci nie dadzą. Ani sprzedaży ani ruchu.

Równie ważne jest pozycjonowanie off-site, które polega na zdobywaniu wartościowych linków przychodzących. Im więcej dobrych linków przychodzących ma witryny tym wyżej będzie w rankingu Google. Link building to pozyskiwanie cennych linków z innych stron internetowych.

Po zbadaniu witryny i ustaleniu budżetu, SEO-wiec stworzy plan działania, który będzie dostosowany do Twoich unikalnych potrzeb. Zostanie ustalony harmonogram prac na poszczególne miesiące, z uwzględnieniem celów takich jak usunięcie krytycznych błędów czy stworzenie lub optymalizacja treści dla wybranych fraz. Klient powinien wiedzieć, jakie zmiany będą zachodzić na jego stronie, dlatego ważne jest, aby wcześniej wyraził na nie zgodę!

Strategia SEO jest dostosowana do potrzeb każdej firmy w zależności od wszystkich czynników, w tym: celów marketingowych właściciela witryny; jego ograniczeń budżetowych; aktualnego poziomu ruchu i trendów w czasie lub sezonowości; słów kluczowych.

SEO to gra o treści. Jeśli chcesz uplasować się na szczycie, treść musi być oryginalna, nie skopiowana z innych stron internetowych. Wykonanie analizy pomoże w określeniu na jakie podstrony powinna trafić przygotowana treść. Proces wypełniania serwisu www przebiega najczęściej etapami. Pracę rozpoczynamy od kluczowych podstron, do których przyporządkujemy dobrane uprzednio słowa. Stopniowo content jest przygotowywany na strony podrzędne.

Treść jest tworzona tak, aby była zarówno pouczająca, jak i interesująca, a przede wszystkim powiązana z tematyką serwisu. Wysoce angażujące treści muszą dostarczać wartości, ale także mieć osobiste połączenie z czytelnikiem, takie jak powiązane tematy lub słowa, które trafiają do nich osobiście. Treść powinna obejmować wszystkie istotne dobrane frazy kluczowe, w tym użycie prawidłowego słownictwa i gramatyki, aby odzwierciedlała wysoką jakość. Treść przecież reprezentuje wizerunek marki Twojej firmy.

Z dobrą treścią, nie tylko masz szansę na wyższe pozycje w rankingu Google, ale także na zwiększenie ruchu i sprzedaży!

Audyt SEO – na czym polega?

Audyt SEO to proces analizy serwisu w celu sprawdzenia, w jakim stopniu jest on zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek internetowych. Audyt obejmuje ocenę czynników takich jak znaczniki tytułów, opisy meta, znaczniki alt obrazków i wiele innych elementów w celu zidentyfikowania potencjalnych problemów, które wpływają negatywnie na pozycje strony w rankingu wyników wyszukiwarki Google.

Celem audytu jest upewnienie się, że podstrony witryny są odpowiednio zoptymalizowana poprzez wybór właściwych słów kluczowych i ich prawidłowe użycie w nagłówkach, tytułach i w samym tekście. Audyt SEO obejmuje również analizę wszystkich linków wewnętrznych, tak aby zawierały one również słowa kluczowe i wybrane strony były odpowiednio wyróżnione.

To są przykładowe składowe analizy on-site audytu. Druga część to analiza off-site, a więc czynników poza badanym serwisem. Przede wszystkim jest to sprawdzenie liczby linków z innych stron prowadzących do witryny, ich wartości i odpowiedniego rozkładu.

Optymalizacja SEO

Wyszukiwarki szukają tego, co najlepsze z tego, co ludzie stworzyli w Internecie, i chcą wyświetlać Ci właśnie te najlepsze wyniki. Na szczęście jest coś, co możesz zrobić jako właściciel strony internetowej, co sprawi, że Twoja strona będzie bardziej widoczna w rankingach wyszukiwarek – Optymalizacja SEO!

Wiesz już, jak ważne jest, aby zoptymalizować stronę internetową i że optymalizacja SEO wpływa na to, gdzie strony internetowe rankingu. W tym artykule pokażę kilka sprawdzonych sposobów, które możesz podjąć, aby zwiększyć widoczność swojej strony internetowej w rankingu.

Optymalizacja SEO treści

Optymalizacja SEO treści

Treść na Twojej stronie ma fundamentalne znaczenie dla SEO. Aby witryna znalazła się na pierwszej stronie Google, ważne jest, aby jej treść została zoptymalizowana. Strony z bardziej angażującą i wyższej jakości treścią plasują się w rankingu wyżej niż te które nie przywiązują do tego wagi. Ich ilość i jakość w dużej mierze decydują o pozycji Twojej strony w Google.

Dla wyszukiwarek atrakcyjne jest bowiem wyświetlenie użytkownikowi stron dopasowanych do jego zapytania, gdzie z dużym prawdopodobieństwem odnajdzie odpowiedź na swoje pytanie. Właściwa optymalizacja powinna rozpocząć się od oceny, które podstrony i treść będzie wymagała optymalizacji – np. dodania do tekstu określonych słów kluczowych lub poruszenia pokrewnego tematu.

Generalna zasada mówi “Im więcej treści, tym lepiej”. Aby Twoja strona odnosiła sukcesy w wyszukiwaniach Google, ważne jest, aby nasycić ją contentem. Wyszukiwarki Google doceniają, gdy właściciele stron internetowych inwestują swój czas w dostarczanie odwiedzającym dużej ilości treści. Pamiętamy o estetyce strony, ale ważne jest, aby umieszczać opisy wszędzie tam, gdzie możemy. Gdy na stronie znajduje się więcej elementów tekstowych, Google postrzega Twoją witrynę jako wartościową dla użytkowników, ponieważ dokładnie opisuje zagadnienie lub w pełni wyczerpuje dany temat.

Algorytmy wyszukiwarek potrafią już odróżnić teksty przygotowane pod SEO od tych wartościowych dla użytkowników. To świetna wiadomość dla Ciebie, ponieważ oznacza to, że Twoje treści będą zajmowały wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, jeśli będziesz pisał oryginalnie, kreatywnie lub ciekawie! Tutaj drobna dygresja, bo piszę też na blogu o AI content writingu czyli tworzeniu treści z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Umiejętne korzystanie z asystenta pisania sprawi, że twoje treści nie tylko będą wartościowe, ale i przystępne dla twoich użytkowników.

Spójność myślową artykułu zapewniają słowa łączące, które w SEO wciąż są niedoceniane. Takie słowa przejściowe świadczą o tym, że napisana treść jest logiczna i następuje ciągłość tematyczna. To jeden z czynników, który może pomóc w odróżnieniu treści napisanej przez maszynę.

Google bierze również pod uwagę czas, jaki użytkownicy spędzają na danej stronie, zanim przejdą do innej lub powrócą na stronę wyszukiwań. Internauci oczywiście oczekują zwykle od przeglądanych stron czegoś więcej niż tylko tekstu – potrzebują równowagi pomiędzy stymulacją wizualną poprzez obrazy, a informacją tekstową.

Jedną z najważniejszych elementów pisania jest używanie nagłówków. Nagłówki powinny dać krótki przegląd tego, o czym przeczyta użytkownik w tej konkretnej sekcji. Nagłówki pomagają użytkownikom dokonać wyboru, czy chcą przeczytać Twoją treść i ile czasu warto poświęcić na jej przeczytanie. Bez nagłówków, czytelnicy będą prawdopodobnie całkowicie pomijać artykuły, ponieważ nie ma żadnych wskazówek, że masz dla nich coś wartościowego w środku.

Zwykle ludzi interesuje konkretna odpowiedź na konkretne pytanie, nie chcą czytać całego tekstu. Dodatkowo zbyt duża ilość tekstu może zniechęcić użytkowników – zobaczą oni jak długi jest ten artykuł i nie będą zawracać sobie głowy czytaniem dalej niż muszą. Ponadto, jeśli nie używasz nagłówków, nawigacja staje się trudniejsza, ponieważ trudniej jest określić gdzie co jest!

Koniecznie używaj nagłówków H1, H2 i H3. Pomoże to użytkownikom określić tematykę podstrony, ułatwi nawigację, a wyszukiwarkom pomoże określić tematykę i podniesie wartość strony internetowej.

Jeśli chodzi o SEO, musisz zachować równowagę pomiędzy gęstością słów kluczowych a naturalną treścią. Dopasuj słowa kluczowe dla każdej strony w oparciu o cel lub temat, tak aby nie były nadużywane, ale również nie były nieużywane na rzecz innych słów, ponieważ może to osłabić rankingi wyszukiwarek.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie równomiernego rozkładu jest stosowanie odmian słów kluczowych oraz ich stosowanie tam gdzie kontekst na to pozwala i nie wpływa negatywnie na czytelność artykułu przez użytkownika. Naturalne użycie jest zawsze najlepsze, ponieważ tekst jest przede wszystkim dla użytkowników, nie robotów!

Poza nagłówkami warto zwrócić uwagę także na wyróżniki tekstu takie jak pogrubienia czy pochylenia. Czytelność podstrony ulepszają również listy punktowane czy numerowane, a także zdjęcia. Na rynku istnieje szereg narzędzi SEO ułatwiających proces analizowania hurtowo tych wszystkich czynników.

Strategia pozycjonowania

Udana strategia pozycjonowania zwiększy rozpoznawalność marki, sprzedaż online i ogólny sukces. Jest to coś, z czym inne strategie marketingowe nie mogą się równać! Rozpoznawalność marki jest kluczową korzyścią z pozycjonowania i nie ma lepszego sposobu na przyciągnięcie potencjalnych klientów niż utrzymywanie aktywnej obecności cyfrowej, które odwraca uwagę od konkurencji. Dzięki pozycjonowaniu docieramy do unikalnych użytkowników, którzy nigdy nie klikną w reklamę Google Ads.

Wyższa pozycja w rankingach wyszukiwarek przynosi znaczące korzyści zarówno dla strony internetowej, jak i stojącego za nią biznesu. Finalnie przekłada się to na:

  • większy ruch na stronie;
  • pozyskanie ruchu o statystycznie najwyższym współczynniku konwersji;
  • uzyskanie przewagi nad konkurencją;
  • dotarcie do unikalnych użytkowników;
  • zwiększenie konwersji (np. zakupów) na stronie;
  • poprawę wizerunku i rozpoznawalności marki lub firmy.

Link building

Siła Twojej witryny jest określana przez linki prowadzące do niej z innych źródeł w całym Internecie. Mogą to być np. fora albo strony internetowe. Im bardziej wiarygodne są te zasoby, które linkują do Ciebie, tym większą wartość będą miały te linki. Różne narzędzia używają różnych nazw dla tego parametru. Niektóre z najbardziej popularnych to: DR (Domain Rating) oraz TF (TrustFlow).

Domain Rating od Ahrefs jest wartością procentową od 0 do 100% i określa. Obrazuje jak silny profil linków ma nasza domena. Im wyższy DR tym lepiej, a im większy tym trudniej zyskać nawet jeden punkt procentowy.

TrustFlow jest natomiast metryką używaną w narzędziu Majestic. Jest liczony inaczej. Jest to ważona suma linków z zaufanych stron. Ważona w zależności od odległości linków od zaufanych stron do naszej witryny.

Zapytaj o ofertę na pozycjonowanie!


    5 2 votes
    Ocena artykułu
    Subskrybuj
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments