Koszt pozycjonowania

 • 24 stycznia, 2022
 • Piotr Starzyński
 • 14 min read

SEO jest niezbędną inwestycją dla każdej firmy, która chce zwiększyć swój ruch w sieci. Ale ile tak naprawdę kosztuje SEO? Jakie są wydatki związane z optymalizacją strony internetowej?

W tym wpisie na blogu przedstawimy koszty usług SEO i oszacujemy, ile można oczekiwać, że zapłacimy za każdą ze składowych pozycjonowania. Omówimy również kilka wskazówek, jak utrzymać koszty SEO na jak najniższym poziomie.

Ile kosztowało pozycjonowanie stron kiedyś?

Jeszcze kilka lat temu, firmy mogły oczekiwać, że zapłacą maksymalnie kilka tysięcy złotych za podstawową kampanię optymalizacyjną. W praktyce często ta kwota była niższa i uzależniona stricte od osiąganych pozycji. Przykładowo top3 na frazy związane z biletami lotniczymi uzyskiwane w kwocie ok. 1000 zł.

W przeszłości usługa pozycjonowania strony www często ograniczała się jedynie do pozyskiwania słabej jakości linków, np. z systemów wymiany, zaplecz. Wyniki zaś były względnie łatwe do osiągnięcia, kto linkował bardziej agresywnie zwykle uzyskiwał lepsze wyniki w SEO.

Zmiany w SEO

Sporo zmieniło się wraz z nadejściem aktualizacji algorytmów Google (Panda, Pingwin i Koliber) i koszty SEO znacznie wzrosły. Mało tego wyniki nie są już tak przewidywalne. Konkurencja jest bezprzecznie większa i inwestuje znacznie więcej.

Obecnie firmy mogą oczekiwać, że będą musiały zapłacić co najmniej 1,5 tys. złotych za podstawowe wsparcie SEO. Cena za bardziej złożone działania, takie jak tworzenie jakościowych treści, przeprowadzenie audytu strony, link building czy szczegółowa analiza konkurencji, może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jaki budżet powinieneś przeznaczyć na SEO?

Koszt usług SEO zależy oczywiście od wielkości i złożoności Twojej strony internetowej oraz od oczekiwać jakie pokładasz w pracy Seowca. Ogólnie rzecz biorąc, na działania SEO warto przeznaczyć co najmniej kilka tysięcy złotych miesięcznie. Najmniejszy budżet wymagany jest zwykle do pozycjonowania lokalnego, gdzie konkurencja może być niska.

Jeśli Twoja strona jest bardzo duża i złożona, lub jeśli chcesz osiągnąć lepsze wyniki w krótszym czasie, budżet może wymagać odpowiedniego zwiększenia. W każdym przypadku należy pamiętać, że koszt SEO powinien być postrzegany jako inwestycja w długoterminowy rozwój firmy. Jeśli myślisz o szybkich rezultatach, idź w kampanie płatne.

Dlaczego SEO jest drogie?

Głównym powodem wysokich kosztów SEO jest konkurencyjny charakter rynku. Aby osiągnąć dobre wyniki, specjalista pozycjonowania musi zrozumieć działanie algorytmy Google, ale także poznać nieco Twoją konkretną branżę.

Tworzenie wysokiej jakości treści (poprzedzone wykonaniem analizy fraz i zapytań użytkowników), przeprowadzanie audytu i budowanie linków to czasochłonne czynności, które wymagają umiejętności i wiedzy.

Dzisiaj w SEO nie wystarczy przyłożyć linki. Trzeba budować content, odpowiadać na pytania użytkowników/potencjalnych klientów, dostarczać im realną wartość, zadbać o aspekty techniczne serwisu. Nawet budowanie linków wygląda już zgoła inaczej i wymaga znacznych nakładów pieniężnych.

W związku z tym,nic dziwnego, że dobre usługi SEO są w cenie.

Koszty SEO

Ogólnie rzecz biorąc, za różne działania SEO można spodziewać się różnych kwot. To także zależy od samego doświadczenia specjalisty SEO.

Audyt SEO strony internetowej

Audyt SEO strony internetowej to proces oceny tego, jak dobrze Twoja strona jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek oraz identyfikacji sposobów poprawy jej widoczności i rankingu.

Zazwyczaj audyt SEO strony internetowej obejmuje ocenę czynników optymalizacji strony, takich jak treść, znaczniki tytułu, opisy meta, nagłówki, obrazy czy linkowanie wewnętrzne.

Audyt może również zawierać ocenę czynników optymalizacji off-page, takich jak popularność linków i autorytet domeny.

Ostatecznie, celem audytu SEO strony internetowej jest zidentyfikowanie obszarów, w których można dokonać ulepszeń witryny, które spowodują zwiększenie ruchu na stronie i poprawę pozycji w wyszukiwarkach.

Koszt audytu SEO

Koszt audytu strony internetowej zaczyna się od około 2 000 zł. W przypadku audytu seo sklepów internetowych cena jest zazwyczaj wyższa i oscyluje w okolicach 5000 złotych.

Koszt audytu łatwo przeliczyć na godziny potrzebne do jego przygotowania. Audyt SEO za 2000 zł to około 10-20 godzin pracy pozycjonera (średnio 100-200 zł/h). Natomiast ostateczna cena audytu SEO zależy od stopnia rozbudowania analizowanego serwisu.

Tworzenie treści SEO

Treść jest jednym z najważniejszych elementów SEO i jest również jednym z najdroższych (obok linkowania). Dobrej jakości treść może być wielkim atutem dla Twojej strony internetowej i pomóc Ci w osiągnięciu wyższej pozycji na stronach wyników wyszukiwania (SERP).

Tworzenie wysokiej jakości treści, które jest zarówno pouczająca (w znaczeniu satysfakcjonująca dla użytkownika), jak i angażująca, może być trudnym zadaniem i wymaga czasu, wysiłku, wykonania porządnej analizy (słów kluczowych, zapytań, konkurencji) i umiejętności.

Koszt napisania treści SEO

Koszt stworzenia wysokiej jakości treści do pozycjonowania zaczyna się od około 600 zł za pojedynczy artykuł. To przekłada się na około 4 godziny pracy. Cena może jednak wzrosnąć w zależności od długości i złożoności artykułu oraz w przypadku specjalistycznej tematyki.

Podobnie, jeśli wymagane są badania w celu zebrania informacji do artykułu lub potrzebna jest infografika. Do samej treści potrzebujemy minimalnie formatowania, opracowania nagłówków, linkowania wewnętrznego.

Optymalizacja jednego artykułu to około 1 godzina pracy. Podobnie formatowanie treści i linkowanie wewnętrzne. Razem 2 godziny pracy specjalisty, a zatem dodatkowo 300 zł.

Sumarycznie dobry artykuł SEO wnoszący realną wartość dla użytkownika docelowego to 900-1000 zł. Idealnie natomiast artykuł dodatkowo wesprzeć linkami z social media. Pomoże to w jego zaindeksowaniu w wynikach Google, co obecnie może być sporym problemem. Często nawet Index API nie pomaga. Na content marketing najlepiej więc założyć 2000 zł miesięcznie.

Optymalizacja strony www

Optymalizacja strony internetowej to proces wprowadzania zmian na stronie internetowej w celu poprawy jej widoczności i wydajności na stronach wyników wyszukiwania (SERP), a także w celu zwiększenia współczynnika konwersji.

Często przybiera formę optymalizacji treści, struktury i elementów on-page, takich jak tytuły, metatagi i anchor text. Dodatkowo, może to obejmować poprawę czasu ładowania strony i zapewnienie jej dostępności na różnych urządzeniach.

Optymalizacja serwisu może najczęściej także obejmie eliminację problemów z indeksowaniem czy crawlowaniem strony internetowej przez robota wyszukiwarki.

Trudno to oszacować, bo serwis bywa różny. Możemy założyć 4 godziny miesięcznie po 150 zł każda, czyli razem optymalizacja strony www to wydatek miesięczny rzędu 600 zł.

Linkbuilding

Co to jest linkbuilding?

Linkbuilding to proces pozyskiwania linków z innych stron internetowych do własnej. Istnieje wiele sposobów, aby go wykonać, ale ostatecznym celem jest zwiększenie autorytetu witryny i widoczności w wyszukiwarkach. To z kolei pomoże Ci uzyskać wyższą pozycję w rankingu dla odpowiednich słów kluczowych i przyciągnąć więcej ruchu do Twojej witryny.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak dobrze Twoja witryna radzi sobie w wyszukiwarkach. Do najważniejszych z nich należy właśnie liczba i jakość backlinków, które zostały pozyskane.

Techniki linkbuildingu

Istnieje wiele różnych technik, które mogą być wykorzystane do budowania linków, w tym artykuły sponsorowane, własne zaplecza (zwane PBN – od private blog network), komentowanie blogów, wpisy na forach, wpisy w katalogach, linki w social media.

Najbardziej efektywnym linkowaniem jest znalezienie wysokiej jakości stron internetowych, które są istotne dla Twojej firmy i skontaktowanie się z właścicielem z prośbą o umieszczenie linku do Twojej strony.

Najczęstszym sposobem pozyskiwania wartościowych linków są zaś artykuły sponsorowane.

Koszty linkbuildingu

Zakładam, że potrzebujesz kilku publikacji sponsorowanych.

Koszt jednej publikacji to 100-400 zł. Do tego należy doliczyć napisanie treści, za które należy zapłacić minimum 100 zł. Im lepsza będzie treści, tym więcej zapłacimy. Przyjęło się, że artykuły zewnętrzne nie muszą być najwyższych lotów.

Trzeba założyć około 450 zł za jedną publikację. W cenie uwzględniłem 1 godzinę pracy specjalisty w pośrednictwie zakupu i wyborze miejsca publikacji.

Analiza ruchu SEO

Celem analizy ruchu organicznego jest optymalizacja liczby kliknięć oraz zwiększenie konwersji z tego źródła. Analizując dane z Google Search Console czy Google Analytics możemy sprawdzić m.in.:

 • które słowa i podstrony realnie konwertują;
 • które pozyskują ruch SEO;
 • które wymagają optymalizacji;
 • które z nich mają niski CTR;
 • które z nich mają niewykorzystany potencjał.

Możemy też określić, które kanały dostarczają największą wartość w postaci leadów i konwersji, i jak na ich tle przedstawia się kanał organiczny.

Analiza danych wymaga czasu i wysiłku, a także wiedzy, jak je odczytywać. Dobra analiza może zająć nawet 15 godzin miesięcznie, co będzie kosztowało 2000 zł. W najmniejszych portalach możemy oczekiwać kwoty 500 zł miesięcznie.

Koszty konsultacji SEO

Teraz naszą pracę trzeba zaraportować do klienta, a często również zaplanować spotkania z programistą oraz wewnętrznym content writerem. Koszt konsultacji SEO wynosi 150-200 zł za godzinę. Na konsultację zakładałbym najmniej 2 godziny miesięcznie.

Kwota finalna zatem za konsultację miesięczną pozycjonowania to 300-600 zł. Natomiast idealnie kiedy wykonamy analizę konkurencji i jesteśmy w stanie dać klientowi większą wartość. Wówczas kwota rośnie nawet do 1 200 zł.

Koszty narzędzi SEO

Część rzeczy możemy wykonać ręcznie, ale czy to będzie efektywne?

Do pozycjonowania, ofertowania i raportowania do klienta potrzebujemy szeregu narzędzi:

 • monitoring pozycji fraz (słów kluczowwych);
 • analiza strony internetowej od strony technicznej, linkowanie wewnętrzne, np. Screaming Frog;
 • analiza konkurencji i widoczności, np. Senuto, Semrush;
 • optymalizacja treści w serwisie, np. Surfer SEO;
 • analiza off-site i linków prowadzących, np. Majestic i aHrefs;
 • ai content writer do optymalizacji tworzenia treści na www, np. Jasper.

Miesięczny koszt powyższych narzędzi to lekko licząc 1 500 zł.

Pozycjonowanie stron

Istnieje wiele działań, które wchodzą w skład udanej kampanii pozycjonowania stron (Search Engine Optimization). Najważniejsze z nich to audyt SEO, analizy i tworzenie treści, optymalizacja techniczna, linkbuilding oraz analiza danych i konkurencji.

Cena za cały zakres działań może wynieść nawet 20 000 zł, ale istnieje również możliwość zamówienia poszczególnych usług pozycjonowania stron, w zależności od bieżących potrzeb i problemów serwisy. Wówczas jednak nie oczekuj spektakularnych wyników SEO, a raczej rozwiązania konkretnego problemu.

Ile kosztuje pozycjonowanie?

Nie istnieje jednolity cennik pozycjonowania, ponieważ pozycjonowanie nie jest usługą jednorodna, którą można porównać. Żadna agencja SEO również nie posiada jednolitego cennika pozycjonowania stron. Natomiast na koszty pozycjnonowania strony internetowej składa się się najczęściej kilka elementów:

 • wykonania audytu SEO – 3000-4000 zł jednorazowo;
 • cena za miesięczną usługę analizy i optymalizacji zaczyna się od 1000 zł;
 • koszty konsultacji SEO, rekomendacje i raport – 600-1500 zł miesięcznie;
 • koszty tworzenia treści na stronę internetową – 1000 zł / artykuł SEO;
 • koszty linkbuildingu – 450 zł / 1 publikacja.

Tak więc koszt usług SEO może wynosić od około 2000 zł do ponad 20 000 zł miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i jak wiele pracy trzeba włożyć. Wysokie koszty dotyczą w szczególności pozycjonowania sklepu internetowego (gdzie uwzględniamy często pozycjonowanie szerokie), a niskie to zwykle pozycjonowanie lokalne. Ostateczna cena pozycjonowania strony, więc zależy od wielu czynników.

Orientacyjnie należy się jednak przygotować na koszt pocyjonowania strony co najmniej w wysokości kilku tysięcy złotych.

Warto jednak pamiętać, że dobre pozycjonowanie w Google nie dzieje się z dnia na dzień – potrzeba czasu i wysiłku, aby osiągnąć dobre wyniki.

Kampanie płatne

Płatne kampanie to technika reklamowa, która pozwala na umieszczenie witryny na szczycie stron wyników wyszukiwania (SERP) dla określonych słów kluczowych. W przeciwieństwie do pozycjonowania stron internetowych, kampanie płatne zapewniają natychmiastowe rezultaty, ponieważ płacisz za każde kliknięcie użytkownika powodujące przejście na twoją stronę www.

Kampanie płatne Google Ads stanowią doskonałe uzupełnienie działań SEO i może pomóc Ci osiągnąć wyniki w krótkim czasie. Koszt płatnych kampanii marketingowych zależy od konkurencyjności słów kluczowych, budżetu przeznaczonego na reklamę.

Koszty pozycjonowania – najczęściej zadawane pytania

Czy jest coś takiego jak tanie pozycjonowanie?

Nie ma. Podobnie jeśli ktoś nie analizując serwisu czy nawet branży podaje z góry cennik pozycjonowania. Widoczność strony zapewne się nie poprawi.

Czy pozycjonowanie za 500 zł miesięcznie ma sens?

Nie ma sensu wydawać 500 zł miesięcznie na SEO, bo nie otrzymasz wartościowej usługi. Dobra kampania SEO wymaga dużo czasu i wysiłku, a 500 zł to za mało, aby uzyskać dobre wyniki. Lepiej byłoby wydać te pieniądze na inne działania marketingowe, które będą miały większy wpływ na Twój biznes. Dodatkowo, większość renomowanych firm SEO i tak nie zaoferuje swoich usług za tak niską cenę.

Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej?

Koszt pozycjonowania stron internetowych to minimalnie wydatek 2 tysięcy złotych miesięcznie.

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?

Pozycjonowanie sklepów internetowych jest bardziej rozbudowane, dlatego wymaga więcej pracy. Cennik pozycjonowania stron, które są sklepami internetowymi zaczyna się od 3 tysięcy złotych miesięcznie.

Jakie czynniki mogą wpłynąć na koszt SEO?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na koszt SEO, w tym stopień rozbudowania witryny, zakres działań i konkurencja. Bardziej złożone i rozbudowane witryny będą generalnie kosztować więcej w celu optymalizacji pod kątem wyszukiwarek niż prostsze witryny. Działania takie jak link building i tworzenie treści również będą różnić się cenowo w zależności od tego, jak wiele pracy trzeba wykonać. A w wysoce konkurencyjnych branżach, firmy mogą potrzebować więcej inwestycji, aby utrzymać się na pierwszym miejscu na stronach wyników wyszukiwania.

Skąd wiesz, czy dostajesz dobrą ofertę na usługi SEO?

Dobrym sposobem, aby wiedzieć, czy dostajesz dobrą ofertę na usługi SEO, jest kierowanie się rekomendacjami innych, spojrzenie na portfolio firmy, a także ich styl komunikacji. Komunikacja jest kluczem. Chcesz wybrać firmę, która jest responsywna i łatwa do pracy.

Jakie są niektóre wskazówki dotyczące obniżenia kosztów SEO bez poświęcania wyników?

Jedyną drogą na obniżenie kosztów jest wykonanie czegoś samodzielnie czyli poświęcenie własnego czasu.

Czy powinieneś zatrudnić wewnętrznego specjalistę SEO, czy zlecić to agencji SEO?

To naprawdę zależy od potrzeb i budżetu Twojej firmy. Wewnętrzny specjalista SEO może być wielkim atutem dla każdej firmy, ale często firmy nie mają budżetu, aby zatrudnić go na pełny etat. Wtedy z pomocą przychodzi outsourcing do agencji. Agencja ma doświadczenie i wiedzę w zakresie SEO i może pomóc Twojej firmie w uzyskaniu wyższej pozycji w wyszukiwarkach, generując więcej ruchu na stronie i leadów. Jednak ważne jest, aby zrobić swoje badania i upewnić się, że pracujesz z renomowaną agencją, która ma dobrą historię i umiejętności.

Jakie są powszechne błędne przekonania na temat cen i usług SEO?

Pierwszym z nich jest przekonanie, że SEO to łatwy proces, który można szybko zakończyć i który nie wymaga wiele wysiłku. Nie jest to prawdą, ponieważ SEO jest strategią długoterminową, która wymaga czasu i wysiłku, aby zobaczyć wyniki. Po drugie, niektórzy ludzie wierzą, że można wydać mało pieniędzy, aby uzyskać niesamowite wyniki. Po trzecie, cena to nie jedyny wyznacznik do porównania ofert pozycjonowania.

Zainteresowany ofertą na pozycjonowanie?

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą w zakresie SEO, proszę o kontakt. Chętnie przedstawię indywidualną wycenę z opisem usług i szacunkowymi kosztami.

Dodatkowo, odpowiem na wszelkie pytania dotyczące optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Kliknij więc tutaj, wypełnij formularz, a ja skontaktuję się wkrótce z Tobą!

5 1 vote
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments