Konwersje rozszerzone

 • 17 lutego, 2022
 • Piotr Starzyński
 • 6 min read

Google Ads oferuje możliwość śledzenia konwersji rozszerzonych. W tym poradniku dowiesz się czym są konwersje rozszerzone oraz jak je skonfigurować. Zaprezentuję też jakie korzyści zyskasz po włączeniu konwersji rozszerzonych.

Czym są konwersje rozszerzone?

Konwersje rozszerzone to konwersje wzbogacone o dodatkowe informacje o użytkowniku, który dokonał konwersji. Wysłana jest wówczas do systemu Google Ads standardowa informacja o konwersji, a wraz z nią zaszyfrowane dane użytkownika.

Tymi danymi mogą być np. adres e-mail użytkownika, jego imię i nazwisko, adres pocztowy lub numer telefonu. Ponieważ są to dane wrażliwe do ich przesłania Google Ads wykorzystuje mechanizm szyfrowania SHA256.

Jak działają konwersje rozszerzone?

Zaszyfrowane dane o klientach, które wysyłamy wraz ze zdarzeniem konwersji są gromadzone przez Google. Teraz, jeśli ten użytkownik był zalogowany na swoje konto Google w momencie interakcji z kampanią Adwords (np. wyświetlenie lub kliknięcie), to Google Ads zapisze te informacje.

System reklamowy będzie więc posiadał informację o zalogowanych użytkownikach, którzy zobaczyli lub zareagowali jakoś na naszą reklamę.

W momencie konwersji system Google Ads spróbuje dopasować otrzymane dane do danych, które zgromadził i w efekcie przypisać konwersję do reklamy, z którą użytkownik miał kontakt.

Konwersje rozszerzone będą najbardziej skuteczne tam, gdzie mamy do czynienia jedynie z wyświetleniem reklamy.

Konfiguracja śledzenia konwersji rozszerzonych

Konwersje rozszerzone można skonfigurować na dwa sposoby:

 • z wykorzystaniem globalnego tagu witryny – zakładam, że mało osób z niego korzysta, dlatego pominę tę część;
 • poprzez GTM czyli Menedżera tagów Google.

Dalej zakładam, że znasz podstawy Google Tag Managera i jesteś w stanie samodzielnie skonfigurować tag śledzenia konwersji Google Ads. Ten standardowy. Tak naprawdę potrzebujesz jedynie zdefiniować regułę oznaczającą konwersję.

Wymagania do śledzenia konwersji rozszerzonych

 1. Na stronie musi być możliwość wykonania konwersji, np. wypełnienia formularza, zakupu.
 2. Na stronie z konwersją lub wraz ze zdarzeniem konwersji muszą być dostępne dane o kliencie. Te dane można np. przesłać do warstwy danych (tzw. data layer).
 3. Zapoznaj się z zasadami przetwarzania tych danych i uzyskaj zgodę od użytkowników na wykorzystywanie danych w celach marketingowych.

Włączenie konwersji rozszerzonych w Google Ads

Najpierw konieczne jest ich włączenie w systemie Google Ads. W tym celu wykonaj poniższe kroki:

Jak włączyć konwersje rozszerzone na koncie Google Ads?

 1. Zaloguj się do Google Ads.

 2. Z górnego menu wybierz „Pomiar skuteczności”, następnie klikając Konwersję.

 3. Wybierz działanie, dla którego chcesz włączyć konwersje rozszerzone.

 4. W odpowiedniej sekcji kliknij Włącz konwersje rozszerzone.

 5. Zaakceptuj warunki.

Jeśli do śledzenia użytkowników wykorzystujesz Google Tag Managera i jest tam już włączony tag śledzenia konwersji Google Ads, nie musisz nic robić poza odczekaniem do 5 dni. Jeśli taki tag nie jest jeszcze skonfigurowany koniecznie zrób to teraz.

Funkcja konwersji rozszerzonych w GTM powinna pojawić się w ciągu kilku dni.

Teraz mamy 2 możliwości. Możemy skorzystać z konfiguracji automatycznej (nie zawsze jest dostępna, bo np. brak jawnych danych klienta na stronie z konwersją) lub ręcznej. Zaczniemy od pierwszej.

GTM – automatyczne konwersje rozszerzone

 1. Zaloguj się do Google Tag Managera.
 2. Przejdź do sekcji Tagi i wybierz tag śledzenia konwersji Google Ads, dla którego dodamy funkcję konwersji rozszerzonych.
 3. Kliknij opcję Uwzględniaj dane przekazywane przez użytkowników z Twojej witryny.
 4. Przejdź do sekcji Dane użytkownika, wybierz opcję Nowa zmienna, a następnie Dane przekazywane przez użytkowników.
 5. Wybierz Automatyczne zbieranie danych.
 6. Zapisz zmienną oraz w kolejnym kroku tag śledzenia konwersji.
 7. Opublikuj zmodyfikowany kontener GTM.

GTM – ręczna konfiguracja konwersji rozszerzonych

To będzie najczęściej wybierana droga. Zacznijmy od zdefiniowania zmiennych, które będą danymi klienta. GTM musi mieć dostęp do tych danych, aby mógł je potem wysłać do systemu Google Ads.

Jeśli nie ma ich na stronie z konwersją, to będziesz musiał poprosić o pomoc IT, aby je wysyłał np. w warstwie danych.

 1. Zaloguj się do Google Tag Managera.
 2. Przejdź do sekcji Tagi i wybierz tag śledzenia konwersji Google Ads, dla którego dodamy funkcję konwersji rozszerzonych.
 3. Kliknij opcję Uwzględniaj dane przekazywane przez użytkowników z Twojej witryny.
 4. Wybierz opcję „Wybierz zmienną danych przekazywanych przez użytkowników”, i kliknij przycisk Nowa zmienna.
 5. Wybierz opcję konfiguracji ręcznej (domyślna).
 6. Skonfiguruj zmienną Dane przekazywane przez użytkowników, wybierając zmienne będące poszczególnymi danymi klienta.
 7. Do konfiguracji zmiennych użytkownika (jak np. adres e-mail klienta) zalecam korzystać z warstwy danych. Alternatywnie możesz zastosować zmienną opartą o model DOM.
Konfiguracja konwersji rozszerzonych w GTM
Konfiguracja konwersji rozszerzonych w GTM
Konfiguracja zmiennej do konwersji rozszerzonych
Konfiguracja zmiennej do konwersji rozszerzonych

Korzyści w kampaniach Google Ads

Zadaniem konwersji rozszerzonych jest lepsza jakość danych. Ich stosowanie zwiększa dokładność mierzenia konwersji Google Ads. Celem jest zwiększenie skuteczności działań marketingowych, poprzez identyfikację osób, które wykonały konwersję. Niekoniecznie musi być to zakup czy finalna konwersja.

Możemy zdefiniować mikrokonwersje, które pomogą systemowi Google Ads optymalizować nasze kampanie. Jest to przydatne przy małej liczbie konwersji. Warunkiem jest jednak posiadanie na tym etapie danych personalnych jak adres e-mail.

Minusy włączenia konwersji rozszerzonych

Czy są jakieś potencjalne minusy korzystania z tej funkcji, o których powinieneś wiedzieć, zanim wdrożysz ją na swoich kontach? I tak i nie.

Minusem jest wysyłanie danych naszego klienta do Google Ads, co wymaga uzyskania jego zgody. Skuteczność i korzyści ze stosowania konwersji rozszerzonych w dużej mierze zależą od użytkownika. Konkretnie czy system Google dopasuje jego konwersję po adresie e-mail.

To natomiast zależy od tego czy korzysta on ze swojego konta Google do zamówień internetowych, formularzy kontaktu, itp.

O kampaniach w Google Ads

Kampanie marketingowe Google Ads ozwalają na dostosowanie ich do potrzeb konkretnego biznesu i jego użytkowników. Inaczej prowadzi się kampanie produktowe, inaczej kampanie w Search, inaczej Display.

Niezależnie jednak od tego z jakiej kampanii Google Ads korzystamy możemy wdrożyć konwersje rozszerzone, które pomogą nam skuteczniej mierzyć i dopasowywać konwersje do kampanii.

Zbierając i przesyłając dodatkowe dane o użytkownikach poprawiamy jakość przypisania konwersji do reklamy.

Analityka internetowa

Analityka internetowa to pomiar, gromadzenie, analiza i raportowanie danych dotyczących ruchu w sieci i odwiedzin w celu zrozumienia i optymalizacji wykorzystania sieci.

Większość systemów analitycznych zbiera dane anonimowo, aby śledzić takie rzeczy jak: ile osób odwiedza witrynę, jakie strony przeglądają, jak długo pozostają na każdej stronie i skąd pochodzą zanim dotarli do witryny.

Analityka internetowa pomoże Ci zrozumieć, np. które sekcje Twojej witryny są najbardziej popularne i jaki rodzaj treści jest najbardziej angażujący dla Twoich odbiorców, którzy użytkownicy konwertują (z jakich źródeł i jakie cechy mają te osoby) i ile jest tych konwersji.

Analitykę internetową można również wykorzystywać do mierzenia sukcesu kampanii marketingowych w sieci, śledząc realizację wyznaczonych celów.

Pomoc przy konfiguracji konwersji rozszerzonych

Potrzebujesz wdrożenia konwersji rozszerzonych na swojej stronie lub w sklepie internetowym? A może masz problem z konfiguracją konwersji?

Napisz do mnie, a chętnie pomogę Ci w tym zakresie.

4.2 5 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments