Co to jest Alexa?

  • 30 maja, 2023
  • Piotr Starzynski
  • 4 min read

Alexa to inteligentny asystent głosowy stworzony przez Amazon. Działa na wielu urządzeniach, takich jak Amazon Echo, Echo Dot, czy Fire TV. Alexa jest w stanie wykonywać wiele zadań – od prostych, takich jak podanie aktualnej pogody, do bardziej skomplikowanych, takich jak sterowanie inteligentnym domem.

Co to jest Alexa?

Amazon Alexa, znana po prostu jako Alexa, to technologia asystenta wirtualnego oparta w dużej mierze na polskim syntezatorze mowy o nazwie Ivona, który Amazon nabył w 2013 roku. Alexa została po raz pierwszy użyta w inteligentnym głośniku Amazon Echo oraz w głośnikach Echo Dot, Echo Studio i Amazon Tap opracowanych przez Amazon Lab126.

Historia Alexy

Alexa została opracowana na bazie poprzednika o nazwie Ivona, który został wynaleziony w Polsce, zainspirowany filmem „2001: Odyseja kosmiczna” i zakupiony przez Amazon w 2013 roku. W listopadzie 2014 roku Amazon ogłosił Alexę wraz z Echo. Alexa była inspirowana komputerowym głosem i systemem konwersacyjnym na pokładzie Gwiezdnej Floty w serialach i filmach science fiction, począwszy od „Star Trek: The Original Series” i „Star Trek: The Next Generation”.

Jak działa Alexa?

Alexa działa na zasadzie przetwarzania języka naturalnego. Kiedy użytkownik zadaje pytanie lub wydaje polecenie, Alexa analizuje to polecenie, przetwarza je i wykonuje odpowiednie czynności. Wszystko to odbywa się w chmurze, co oznacza, że Alexa jest stale aktualizowana i ulepszana.

Alexa jest zdolna do wykonywania wielu zadań związanych z przetwarzaniem języka naturalnego, takich jak interakcja głosowa, odtwarzanie muzyki, tworzenie list zadań do wykonania, ustawianie alarmów, strumieniowe odtwarzanie podcastów, odtwarzanie audiobooków oraz dostarczanie informacji o pogodzie, ruchu drogowym, wynikach sportowych i innych informacji w czasie rzeczywistym, takich jak wiadomości. Alexa może również kontrolować wiele inteligentnych urządzeń, działając jako system automatyki domowej.

Użytkownicy mogą rozszerzać możliwości Alexy, instalując „umiejętności” (dodatkowe funkcje opracowane przez zewnętrznych dostawców, w innych ustawieniach nazywane częściej aplikacjami), takie jak programy pogodowe i funkcje audio. Alexa wykorzystuje automatyczne rozpoznawanie mowy, przetwarzanie języka naturalnego i inne formy słabego AI do wykonywania tych zadań.

Większość urządzeń z Alexą pozwala użytkownikom aktywować urządzenie za pomocą słowa-klucza (takiego jak Alexa lub Amazon); inne urządzenia (takie jak mobilna aplikacja Amazon na iOS lub Android i Amazon Dash Wand) wymagają od użytkownika naciśnięcia przycisku, aby aktywować tryb słuchania Alexy. Niektóre telefony również pozwalają użytkownikowi powiedzieć polecenie, takie jak „Alexa” lub „Alexa wake”.

Co daje Alexa?

Alexa jest niezwykle wszechstronna. Może służyć jako osobisty asystent, pomagając w organizacji codziennych zadań, takich jak ustawianie alarmów, przypominanie o spotkaniach czy tworzenie list zakupów. Może także sterować inteligentnym domem, włączając i wyłączając światła, regulując temperaturę czy zamykając drzwi. Alexa jest także w stanie odpowiadać na pytania, grać muzykę, czytać wiadomości, a nawet zamawiać jedzenie.

Jakie są korzyści i wady korzystania z Alexy?

Korzyści

  1. Wygodę: Alexa jest zawsze dostępna i gotowa do pomocy. Nie musisz szukać telefonu czy komputera, wystarczy powiedzieć polecenie.
  2. Integrację: Alexa może być zintegrowana z wieloma innymi urządzeniami i usługami, co pozwala na pełne wykorzystanie jej możliwości.
  3. Personalizację: Alexa uczy się na podstawie Twoich zachowań i preferencji, co pozwala na lepsze dopasowanie usług do Twoich potrzeb.

Wady

  1. Prywatność: Alexa jest zawsze aktywna i słucha, co może budzić obawy o prywatność.
  2. Zależność od internetu: Bez połączenia z internetem Alexa jest niemal bezużyteczna.
  3. Ograniczenia językowe: Alexa najlepiej rozumie angielski, choć obsługuje też inne języki, mogą występować problemy z rozumieniem niektórych poleceń.

Dla kogo jest Alexa?

Alexa jest dla wszystkich, którzy chcą ułatwić sobie życie i skorzystać z zalet technologii.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments