Wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia wysokiej jakości treści

  • 17 września, 2021
  • Piotr Starzyński
  • 11 min read

W dzisiejszym pędzącym świecie często trudno jest znaleźć czas na kreatywne poszukiwania. Dlatego właśnie mam nadzieję, że śledzisz mojego bloga i dowiesz się teraz jak mieć tego czasu nieco więcej 😉

Na pomoc przychodzi nam sztuczna inteligencja (z ang. artificial intelligence), która może być cennym narzędziem w procesie tworzenia treści czy rozwijania twojego biznesu. Pewnie śmiejesz się teraz pod nosem wyobrażając sobie sceny z Terminatora.

Jak wykorzystać AI w biznesie
Jak wykorzystać AI w biznesie

Otóż nie, bo sztuczna inteligencja nawet jeśli jej nie zauważamy jest obecna wśród nas. I to coraz bardziej. Możesz poczytać np. o Aion Banku. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak sztuczna inteligencja może pomóc w tworzeniu treści, zostań na chwilę ze mną!

Sztuczna inteligencja w postaci asystenta pisania treści stanowi coś niesamowitego. Jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu i energii podczas pracy nad postem na blogu, w mediach społecznościowych, przy tworzeniu tekstów do reklam na Facebooku czy w Google Ads, kampaniach emailowych, itd..

Najwspanialsze jest to, że nie będziesz musiał martwić się o blokadę pisarską! Nie masz pomysłów klikasz przycisk i generator treści AI pisze gotowy content za Ciebie. Zaczynasz zdanie i nie wiesz jak dokończyć. To samo. Koniec ze żmudnym pisaniem angażujących tekstów reklamowych. Klikasz i edytujesz otrzymane teksty lub wybierasz te najlepsze.

Czym jest sztuczna inteligencja i jak tworzy treść

Sztuczna inteligencja to dziedzina informatyki zajmująca się tworzeniem maszyn, które wykonują inteligentne zadania wykonywane przez ludzi, takie jak podejmowanie decyzji, rozumienie języka i rozpoznawanie obiektów.

Sztuczną inteligencją jest więc wszelkie oprogramowanie, które pomaga użytkownikowi w rozwiązywaniu problemów. Algorytm sztucznej inteligencji próbuje wymyślić rozwiązanie danego problemu tak jak człowiek – myśląc logicznie i biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu. Wszystko po to, aby zaoszczędzić czas i pomóc nam iść do przodu.

Sztuczna inteligencja już teraz leży u podstaw pracy wykonywanej przez Google, Facebook, Amazon i Microsoft Office, odpowiadając na Twoje zapytania i wykonując za Ciebie zadania, takie jak planowanie przypomnień czy wyszukiwanie kontaktów.

Uczenie maszynowe jest jedną z dziedzin, w której maszyny mogą nauczyć się wykonywać zadania automatycznie – to właśnie w ten sposób sterowani głosem asystenci doskonalą się w miarę użytkowania. Technologie te właśnie teraz wkraczają do naszego codziennego życia np. za sprawą autonomicznych samochodów, które działają przy minimalnej kontroli człowieka.

Jest to więc pojęcie nieco szersze. Nas będzie interesowała sztuczna inteligencja w odniesieniu do dwóch rzeczy – robot, który odpowiada na pytania klientów oraz robot, który będzie generował wartościową treść dla SEO, SEM czy Social.

I tutaj, mając na uwadze to drugie powinienem zacząć od odpowiedzi na pytania czym jest GTP-3, bo na tym bazują Content Writery (oprogramowania do tworzenia treści). GTP-3 jest autoregresyjnym modelem językowym z 175 miliardami parametrów. To 10x więcej niż jakikolwiek poprzedni model nierozproszony.

W związku z ostatnimi postępami w dziedzinie sztucznej inteligencji, wiele osób jest zaniepokojonych tym, co może to oznaczać dla społeczeństwa. Jednym z obszarów, który wydaje się być gotowy na poważne zmiany, jest dziennikarstwo informacyjne ponieważ GPT3 był w stanie z łatwością tworzyć próbki, których ludzie nie są w stanie odróżnić od prawdziwych artykułów napisanych ręką człowieka.

Jak wykorzystać AI do tworzenia treści

Firmy już teraz wykorzystują sztuczną inteligencję do obsługi czatu na żywo na swoich stronach internetowych, pomagania klientom w znalezieniu tego, czego szukają na półkach sklepowych i filtrowania mnóstwa danych szybciej niż mógłby to zrobić człowiek. Przykład North Face i ich Expert Personal Shopper (XPS).

Nie powinno więc dziwić, że niektóre firmy wykorzystują również copywriterów (twórców treści) napędzanych przez AI do tworzenia treści reklam na potrzeby kampanii w mediach społecznościowych, pisania wpisów na blogi o istotnej tematyce lub tworzenia kampanii reklamowych skierowanych bezpośrednio do potencjalnych konsumentów – a wszystko to bez udziału człowieka.

Pierwszym z zastosowań AI copywritera będzie pomoc lub wprost generowanie treści posta na bloga. Robot Artifical Intelligence pobierze informacje, stworzy propozycje tytułu, nagłówki dla poszczególnych sekcji. Następnie napisze wprowadzenie, każdy z paragrafów oraz podsumowanie. Tego typu oprogramowanie już istnieje. Mało tego, te roboty wspierają język polski. Przetestowałem ich kilka.

Drugim przypadkiem zastosowania oprogramowania AI do SEO. Za pomocą sztucznej inteligencji stworzysz meta tagi, opisy produktów w sklepie internetowym, napiszesz treści na swoją stronę czy użyjesz contentu do link buildingu. Jasper wesprze nasze działania na każdym etapie pozycjonowania – od audytu SEO, przez rozwój i optymalizację treści do budowania linków do serwisuy.

Kolejna, równie ważna rzecz to automatyczne tworzenie tekstów reklam. I to bardzo dobrych tekstów. Testowałem teksty dla Facebook Ads i jestem więcej niż zadowolony z uzyskanych rezultatów.

Wskazówki dotyczące wykorzystania AI w Twojej firmie

Jeśli Twoja firma prowadzi własny blog powinieneś jak najszybciej zastanowić się czy może on posłużyć do tworzenia treści.

Jeśli prowadzisz kanał na Youtube lub profil w social mediach powinieneś zastanowić się czy robot może pomóc w tworzeniu opisów wideo, treści postów, relacji, stories.

Pamiętaj, że jeśli chcesz wykorzystać technologię AI do tworzenia treści musisz zdobyć podstawową wiedzę jak z niego efektywnie korzystać. Inaczej będziesz niezadowolony z efektów i finalnie się zniechęcisz.

Jeśli jesteś specjalistą SEO to pole do wykorzystania oprogramowania do automatycznego tworzenia treści jest ogromne. Wspomniałem już o meta tagach takich jak tytuł i opis podstron, ale wykorzystując AI Copywriting z powodzeniem możemy tworzyć wpisy blogowe, opisy produktów w sklepach internetowych czy opisy firmy w Google Moja Firma.

Specjaliści SEM czy agencje marketingowe również bez trudu znajdą zastosowanie dla asystenta do tworzenia contentu. Robot tworzy teksty reklamowe w tym nagłówki i opisy dla reklam Google Ads oraz nagłówki i teksty główne dla Facebook Ads. Chwytliwe teksty są mocnym atutem prowadzenia kampanii Google Ads. Tak jak wspomniałem AI proponuje, a osoba prowadząca decyduje i optymalizuje reklamy.

Jeśli pracujesz jako Content Writer lub Copy Writer to korzyści z wykorzystania oprogramowania AI jako asystenta są bezpośrednie i niepodważalne. W takiej sytuacji polecam Ci przerwać aktualną czynność i zaopatrzyć się w pakiet oprogramowania AI Copy Writera. Serio, to sprawi, że będziesz miał albo więcej czasu, albo pieniędzy 🙂

Zalety korzystania z AI

Dlaczego warto korzystać z systemów do tworzenia treści? Ponieważ my możemy się wtedy skupić na optymalizacji treści pod kątem merytorycznym oraz nadaniu jej wartości SEO.

Poza tym, nie tracisz czasu na wymyślanie treści. Twój robot jest gotowy 24 godziny na dobę do jej tworzenia. AI copy writer napisze treść sam, czasem coś podpowie. Generalnie nie będziesz miał problemu z napisaniem kilku wartościowych tekstów dziennie. Napisanie posta na bloga przychodzi mi 10x szybciej niż tworzenie artykułu od początku i jest też on 10x bardziej czytelny.

Tak jak wspomniałem, będziesz mógł przeznaczyć więcej czasu na faktyczną wartość merytoryczną artykułu czy optymalizację SEO treści.

Ogromną zaletą jest to, że wbrew pozorom poprawia on czytelność treści i ułatwia przekaz finalnym klientom.

Wady korzystania z AI

Nie jest to idealny system. Czasem robot do pisania nie potrafi dopasować treści do aktualnego kontekstu. Można zrobić to lepiej ręcznie. I często ten nasz wkład jest konieczny. Musimy od siebie napisać od 25-50% treści.

Oprogramowanie do tworzenia contentu nie uczy się wraz z pisaniem przez nas kolejnych treści. Bazuje on na prawdopodobieństwie występowania po sobie ciągów wyrazowych. Wiem, że wyobrażasz sobie tysiące zdań bez ładu i składu, ale tak nie jest. W praktyce działa to bardzo dobrze, całość jest logiczna i składna.

Zaś niekoniecznie prawdziwa.

I tutaj przechodzimy do największej wady, tzn. taki AI Copy Writer nie wymyśli czegoś odkrywczego czy nie zweryfikuje prawdziwości wygenerowanych treści, więc np. pisząc tekst o zabytkach Londynu może tam się trafić informacja o Wieży Eiffla. Przesadzam, ale np. w tekście może zostać umieszczony kościół, którego nie ma w tej miejscowości. Ponieważ robot działa w oparciu o prawdopodobieństwo i model językowy. Może też podać zupełnie inną datę powiązaną z danym zdarzeniem.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat sztucznej inteligencji lub tematu tego wpisu na blogu?

Odsyłam Cię do przetestowania według mnie najlepszego asystenta treści opartego na sztucznej inteligencji i obsługującego całkiem dobrze content w języku polskim. Mowa tutaj o narzędziu Jasper (wcześniej działającym jako Jarvis i Conversion.AI).

Jasper AI przede wszystkim bardzo dobrze wspiera język polski. Oprócz Conversion AI (będę używał tych nazw zamiennie z Jarvis i najnowszą Jasper) znalazłem tylko jedno oprogramowanie wspierające język polski copy.ai. Jednak jakość treści była znacząco niższa, a samo narzędzie Copy AI zostało wkrótce przejęte przez Jasper.AI.

Jarvis AI

Dodatkowym plusem Conversion AI jest dla mnie bezpłatny okres próbny oraz możliwość tworzenia długich tekstów dedykowanych pod blogi (ta opcja jest dostępna tylko w pakietach Pro i Boss Mode).

Jasper copy writer integruje się z narzędzie znanym przez ekspertów SEO i pozycjonerów czyli Surfer (aka Surfer SEO). Wtedy mamy prawdziwy killer.

Klikając w baner po lewej i zapisując się do Jasper otrzymasz bezpłatny okres próbny z limitem 10 000 znaków do wykorzystania przez 5 dni.

Jarvis Packages

Narzędzie Jasper trochę kosztuje. Mianowicie:

Starter – 29 USD / miesiąc (nie wspiera tworzenia postów na bloga)

Pro – 109 USD / miesiąc (nie wspiera komend oraz płyciej analizuje kontekst) Plan pro został zlikwidowany

Boss Mode – 119 USD / miesiąc (sprawdza kontekst aż 2000-3000 znaków wstecz oraz wspiera komendy)

W ostatnim czasie nagrałem film o tym jak ja wykorzystuję sztuczną inteligencję w copywritingu. Póki co film dostępny jest po angielsku.

Kilka słów o AI Content Writing

Ponieważ świat idzie do przodu, a konkurencja nie śpi, wiele firm szuka nowych sposobów, aby wyprzedzić swoich bezpośrednich konkurentów. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie technologii automatycznego generowania contentu, takich jak Jasper AI. Zestawienie najpopularniejszych narzędzi tego typu obejmujące Jasper, Writesonic, Copy.ai i Rytr znajdziesz we wpisie Porównanie generatorów treści AI.

Z pomocą sztucznej inteligencji możemy tworzyć treści, które są angażujące i świeże. Korzyści z AI content writerów są oczywiste. Ale są też wady, o których wspominam. Dlatego ważne jest zrozumienie działania oprogramowania AI i jego odpowiednie wykorzystanie.

Ten artykuł jest wprowadzeniem do tego, jak AI może pomóc w stworzeniu następnego wpisu na blogu lub innego rodzaju treści przy niewielkim zaangażowaniu człowieka.

Jasper Art

Jasper Art to nowa funkcjonalność w ramach narzędzia Jasper. AI potrafi już generować oryginalne grafiki na podstawie wprowadzonego tekstu. Tak dokładnie działa Jasper Art – generator grafik AI. Piszemy podpowiedź opisującą obraz (co chcemy, by przedstawiał, w jakim stylu, itp.), a Jasper tworzy dla nas 4 zdjęcia. Obrazy możemy generować wielokrotnie, modyfikując instrukcje.

W Jasper Art jest niezwykle mało prawdopodobne, żeby AI wygenerował kiedykolwiek te same grafiki. Nawet, jeśli użyjemy tej samej instrukcji. Przeczytaj więcej w moim artykule dedykowanym Jasper Art. Z przewodnika dowiesz się jakie są koszty Jasper Art, jak i do czego go używać i jakie są jego mocne i słabe strony.

5 1 vote
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments