Tag śledzenia konwersji Google Ads w GTM Server-Side

  • 18 lutego, 2022
  • Piotr Starzyński
  • 4 min read

Śledzenie konwersji Google Ads pomaga zmierzyć, jak dobrze Twoje kampanie reklamowe napędzają wyniki biznesowe i jak realizują założone cele.

Instalując znacznik śledzenia konwersji na swojej stronie internetowej, możesz zobaczyć, które z Twoich reklam Google Ads powodują najbardziej wartościowe działania w Twojej witrynie, takie jak zakup czy wypełnienie formularza.

Dane o realizacji konwersji mają też istotny wpływ na proces optymalizacji poszczególnych kampanii przez system Google Ads. Adwords otrzymując informacje o konwersji i łącząc je z użytkownikiem z czasem powiąże cechy użytkownika odpowiedzialne za wysokie prawdopodobieństwo konwersji.

W tym wpisie na blogu pokażemy, jak skonfigurować tag śledzenia konwersji Google Ads w Google Tag Manager Server Side.

Tag śledzenia konwersji Google Ads

Tag śledzenia konwersji Google Ads to fragment kodu, który dodajesz do swojej strony internetowej w celu śledzenia konwersji z Google Ads. Kod powinien być uruchamiany po zaistnieniu ważnej dla nas akcji wykonanej przez użytkownika.

Tag konwersji służy do zbierania informacji o tym, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją witryną po kliknięciu na Twoje reklamy. Informacje te mogą pomóc Ci zmierzyć skuteczność Twoich kampanii Google Ads i ulepszyć przyszłe kampanie.

Co będzie potrzebne?

Do skonfigurowania tagu śledzenia konwersji Google Ads z wykorzystaniem GTM Server-Side będziemy potrzebowali kontenera Google Tag Menadżera na platformie Server.

Szczegółowo o GTM Server pisałem już nieco wcześniej. Dalej więc zakładam, że skonfigurowałeś już kontener GTM Server Side. Jeśli nie, to odsyłam Cię najpierw do powyższego wpisu.

Zakładam też, że masz identyfikator i etykietę konwersji, którą możesz pobrać ze swojego konta Google Ads. Identyfikator jest ten sam, który używasz do remarketingu Adwords. Etykieta natomiast jest unikalna dla każdej konwersji. Na koncie Google Ads możemy mieć bowiem wiele konwersji.

Tag śledzenia konwersji Google Ads w GTM Server-Side

Zacznijmy od konfiguracji standardowego kontenera GTM. Dla uproszczenia będą nazywał go Web, w odróżnieniu od Server.

Konfiguracja kontenera GTM Web

W tym kontenerze potrzebujemy tagu konfiguracyjnego Google Analytics 4, który będzie przesyłał informacje do drugiego kontenera, tj. GTM Server-Side.

GTM będzie w stanie poprawnie zmapować żądanie wyłącznie, gdy użyjesz tagu GA4.

Jak go skonfigurować? Najlepiej pokażę to na obrazku.

Najpierw stara i nieaktualna wersja.

Konfiguracja GA4 GTM do Server - stara wersja

A teraz kolej na poprawną, zaktuaklizowaną konfigurację.

Konfiguracja GA4 GTM do Server-Side
Konfiguracja GA4 GTM do Server-Side

Korzystamy więc z pola „Przesyłaj do kontenera serwera”, natomiast dodatkowe parametry transport_url i first_party_collection usuwamy.

Konfiguracja kontenera GTM Server-Side

W kontenerze serwerowym menadżera tagów Google będziesz potrzebował dodać dwa dodatkowe tagi:

  • tag łączący konwersje;
  • tag śledzenia konwersji Google Ads.

Oba są już domyślnie dostępne w serwerowych wersjach GTM.

Konfigurację obu z nich zobaczysz na zdjęciach poniżej.

Tag łączący konwersje – GTM Server

Zauważ, że korzystamy (zgodnie z zaleceniami Google'a) z nowej regułu w serwerowej wersji GTM czyli All Pages.

Tag śledzenia konwersji – GTM Server

Nie ma tutaj wielkiej filozofii. Konfigurujemy tag w ten sam sposób, co robilibyśmy to wykorzystując kontener GTM Web. Wprowadzamy analogicznie identyfikator konwersji i jej etykietę.

Tag śledzenia konwersji GTM Server

Jedyny problem może sprawić reguła uruchamiania. Dla zdarzenia wypełnienia formularza (rekomendowane zdarzenie generate_lead) może wyglądać ona tak:

Tag śledzenia konwersji GTM Server - reguła uruchamiania

Minusy tagu śledzenia konwersji przez GTM Server-Side

Obecnie nie ma możliwości śledzenia konwersji rozszerzonych za pomocą wersji GTM Server. Jeśli więc zależy nam na włączeniu konwersji rozszerzonych, to póki co musimy polegać na standardowym tagu śledzenia konwersji, skonfigurowanym przez GTM Web.

O korzyściach z konwersji rozszerzonych przeczytasz w moim poprzednim wpisie. Dowiesz się czym są i czego możesz się spodziewać po ich włączeniu.

Podsumowanie

Widać, że Google mocno stawia na rozwój rozwiązania Server oraz samego Google Analytics 4. Czy to znaczy, że dni starego Universal Analytics są policzone?

Nowy tag daje możliwość mierzenia konwersji AdWords bez odpalania dodatkowego JavaScriptu na stronach. Jest to jeden z wielu plusów.

Plus dla wydajności, ponieważ może skrócić czas ładowania strony.

Plus dla jakości, ponieważ możę pomijać adblocki.

Szukasz pomocy w konfiguracji GTM?

Jeśli chcesz zacząć używać GTM Server-Side do śledzenia konwersji Ads, mogę pomóc Ci wszystko skonfigurować. Skontaktuj się z mną już dziś, aby dowiedzieć się więcej!

Jeśli jeszcze nie używasz GTM, teraz jest dobry moment, aby zacząć!

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments