Link kanoniczny (z ang. canonical links albo canonicals) to odnośnik, który konsoliduje zduplikowane adresy URL z tą samą treścią. Każda podstrona ma swój własny adres URL, ale często wyświetlają one podobne lub nawet te same treści. Jest to powszechne zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych, gdzie często możemy korzystać z filtrowania czy sortowania, a wyświetlamy wciąż te same produkty w innej kolejności.

Powoduje to, że mamy kilkaset niepotrzebnych stron w indeksie wyszukiwarki Google, których moc jest podzielona i w efekcie nie mamy żadnego mocnego adresu. Warto stosować linki kanoniczne, aby roboty wyszukiwarek wiedziały, którą stronę powinny wyświetlać w wynikach. Link kanoniczny kieruje roboty internetowe oraz użytkowników do jednej strony w Internecie zamiast do wielu duplikatów. Poprawne stosowanie będzie Ci się opłacało i w efekcie będziesz wyżej w SERPach!

Optymalizacja sklepu internetowego – linki kanoniczne

  • Piotr Starzyński
  • 12 lipca, 2021
  • 7 min read

Jak stosować linki kanoniczne czyli dobre praktyki SEO Jedno z najczęściej padających pytań o SEO sklepów internetowych dotyczy linków kanonicznych. W artykule odpowiem na pytanie „W jaki sposób stosować adresy kanoniczne na stronach kategorii oraz podkategorii produktów?”. Porozmawiamy o plusach i minusach poszczególnych rozwiązań dla ecommerce. Przytoczymy oficjalne stanowisko Google Search Quality Team. Nie zapomnimy […]

Przeczytaj