Sesje w Google Analytics 4

  • 14 października, 2022
  • Piotr Starzyński
  • 4 min read

Sesje w Google Analytics 4 są liczone w momencie, gdy użytkownik otwiera Twoją aplikację mobilną, wyświetla ekran w aplikacji lub ogląda stronę internetową. W dwóch ostatnich przypadkach poprzednia sesja musi wygasnąć, żeby kolejna została zainicjowana.

Domyślnie limit czasu trwania sesji w GA4 wynosi 30 minut, ale jest możliwość jego wydłużenia lub skrócenia poprzez interfejs usługi Analytics.

Definicja sesji

Aby zrozumieć sesje w Google Analytics 4, należy najpierw zrozumieć, czym jest sesja. Sesja to ciąg interakcji, które mają miejsce w Twojej witrynie lub aplikacji w określonym czasie. Identyfikator ga_session_id oraz numer ga_session_number jest generowany w momencie rozpoczęcia nowej sesji. Automatycznie wysyłane jest także zdarzenie session_start.

Identyfikator i numer sesji

Identyfikator sesji identyfikuje sesję, do której przynależy dane zdarzenie. Na przykład, gdy użytkownik odwiedza Twoją witrynę powodując powstanie dwóch oddzielnych sesji, generowane są dwa różne identyfikatory sesji.

Numer sesji mówi nam, ile razy użytkownik w sumie odwiedził Twoją stronę. Na przykład, jeśli ktoś jest przy trzeciej wizycie na Twojej stronie, oznacza to, że rozpoczął w sumie trzy sesje.

Uwaga techniczna: Podczas korzystania z gtag.js i Google Analytics for Firebase SDK, zarówno identyfikator sesji, jak i numer sesji są automatycznie generowane dla każdego zdarzenia. Jeśli pracujesz z protokołem pomiaru lub importem danych, ten identyfikator nie będzie uwzględniany.

Jak zmienić czas trwania sesji w Google Analytics 4?

Po zalogowaniu się do usługi Google Analytics 4 wykonaj te 6 kroków.

  1. Przejdź do sekcji Administracja i kliknij Strumienie danych w kolumnie Usługa.
  2. Kliknij opcję Internet, a następnie wybierz strumień danych internetowych, który chcesz edytować.
  3. W szczegółach strumienia danych internetowych kliknij opcję Skonfiguruj ustawienia tagów (na dole w części Tag Google).
  4. W sekcji Ustawienia kliknij Pokaż wszystko. To spowoduje odsłonięcie wszystkich dostępnych opcji.
  5. Wybierz opcję Dostosuj czas trwania sesji.
  6. Dostosuj limit czasu trwania sesji: ustaw interwał czasu sesji zgodnie z potrzebami i zapisz zmiany! W tym miejscu możesz również określić czas potrzebny do zliczenia sesji jako tej z zaangażowaniem.

W Google Analytics 4 możemy ustawić zakres czasu trwania sesji od 5 minut do 8 godzin. W poprzedniku, Universal Analytics mogliśmy dla porównania skorzystać z zakresu od 1 minuty do 4 godzin.

Jak mogę wykorzystać sesje do lepszego zrozumienia ruchu na mojej stronie?

Poznając mechanizm działania sesji, możesz lepiej zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją witryną. Pamiętaj jednak, że z uwagi na różnice w definiowaniu nowej sesji w starszej wersji Universal Analytics nie da się tych danych porównać z nowym Google Analytics 4.

W UA nową sesję rozpoczynała również zmiana źródła / medium ruchu lub koniec dnia. Oprócz nieaktywności, którą również można było ustawić. Nie wspomnieliśmy jeszcze o zaawansowanych filtrach (np. ograniczających ruch botów), które mogły być stosowane w widoku Universal Analytics, który próbujesz porównać.

Zdarzenia związane z sesjami

Chcąc analizować zdarzenia związane z sesjami korzystaj ze zdarzeń, które odnoszą się do sesji, przykładowo Sesja – Kampania, Sesja – Źródło, Sesja – Medium, Sesja – tekst słowa kluczowego w Google Ads.

Wnioski

Sesje są ważną częścią Google Analytics 4 (GA4), a zrozumienie, jak działają, jest kluczowe dla uzyskania jak największej korzyści z tej platformy. Mamy nadzieję, że ten wpis na blogu pozwolił Ci lepiej zrozumieć, jak inicjowane są sesje i jak możesz zmienić ich domyślne ustawienia limitu czasu.

Jak zawsze, jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu pracy z GA4, chętnie przygotuję ofertę dla Ciebie!

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments