Google Tag Manager Server-Side – jak obniżyć koszty

  • 7 czerwca, 2021
  • Piotr
  • 5 min read

Zastanawiasz się nad wdrożeniem zaawansowanej analityki dla swojej strony internetowej? Chciałbyś wykorzystać Google Tag Manager Server-Side, ale powstrzymują Cię dodatkowe koszty? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie jak zoptymalizować koszty GTM Server-Side. Jeśli nie jesteś przekonany do zapraszam najpierw do przeczytania o zaletach GTM Server-Side i oceny czy warto skonfigurować GTM Serwer.

GTM Serwer

Bez wątpienia najciekawszą i przełomową nowością w 2020 roku było uruchomienie przez Google, usługi Google Tag Manager w wersji serwerowej. I o ile w Polsce temat przeszedł zupełnie bez echa, o tyle za granicą jest bardzo szeroko opisywany. Duży potencjał jaki niesie jego wykorzystanie jest szczególnie podkreślane.

Koszty Google Tag Manadżer Server-Side

W ostatnim artykule poruszyłem już temat zalet Google Tag Managera Server-Side. Akcentowałem tam także stosunkowo wysokie koszty utrzymania infrastruktury dla poprawnego działania GTM Server-Side. W dzisiejszym artykule skupię się więc wyłącznie na optymalizacji tychże kosztów.

W standardowym i rekomendowanym podejściu z wykorzystaniem App Engine Flexible koszty będą stosunkowo wysokie. Odczują je zwłaszcza właściciele serwisów o niewielkim ruchu, którzy dysponują najczęściej mocno ograniczonym budżetem. Dziś zastanowimy się jak te wydatki obniżyć, jednocześnie nie rezygnując z GTM Serwer. Krótko mówiąc zajmiemy się optymalizują kosztów funkcjonowania GTM Server-Side.

Od pewnego czasu dostępny jest obraz Docker serwera, który możemy wykorzystać przy uruchomieniu np. Cloud Run, czyli jeszcze innej usługi z Google Cloud Platform.

Czym jest Cloud Run?

Cloud Run jest usługą, dzięki której możemy uruchamiać aplikacje w kontenerach bezpośrednio z obrazu Dockera. Terminologia i technologia sprzedaje się raczej kiepsko, więc przejdziemy od razu do sedna. W przypadku Cloud Run płacimy za faktyczne wykorzystanie usługi! Nie używamy, nie płacimy.

Ile kosztuje GTM Server-Side?

W rekomendowanej usłudze App Engine Flexible, również zarządzanej przez Google Cloud Platform musimy wykorzystywać przynajmniej jedną instancję, co w praktyce oznacza dla nas ok. 40 dolarów dodatkowych wydatków w każdym miesiącu funkcjonowania GTM Server-Side. Google poleca używanie przynajmniej 3 takich wirtualnych maszyn, co de facto oznacza dla nas 120 dolarów regularnych miesięcznych kosztów.

Koszt App Engine Flexible – 1 instancja z opcją skalowania do 3

Z drugiej strony Cloud Run skaluje się łatwo i do zera. Małe serwisy za funkcjonowanie GTM Server-Side w Cloud Run zapłacą więc znacznie taniej.

Koszt GTM w Cloud Run

Ważna uwaga: W pierwszym przypadku skonfigurowane zostały Universal Analytics, Google Analytics 4 oraz Facebook Pixel, a strona uzyskała w maju 1 079 sesji. W drugim wypadku natomiast skonfigurowano Universal Analytics oraz Google Analytics 4, a strona uzyskała 294 sesje. Nawet mnożąc odpowiednio ruch i liczbę przetwarzanych żądań koszty Google Tag Menadżera skonfigurowanego w Cloud Run będą nieporównywalnie niższe. To w przypadku względnie małego ruchu.

Zalety GTM Cloud Run

Najważniejsze zalety Cloud Run to wysoka skalowalność i niższe koszty. Przy jak dużym ruchu opłaca się zatem App Engine Flexible? Od strony kosztów jestem wciąż na etapie testowania, spotkałem się natomiast z wartością 1 mln hitów (działań) miesięcznie. Na bazie moich dotychczasowych doświadczeń powinno być ich znacznie więcej. Natomiast co do prędkości działania, w moim przypadku Cloud Run działa szybciej (analizowałem wstępnie opóźnienia i czas odpowiedzi), jednak przeanalizowałem jeszcze za mało serwisów, więc wstrzymuje się z ostateczną oceną szybkości.

Konfiguracja GTM Server Side Cloud Run

Dla naszych instruktażowych celów utworzymy dwie instancje Cloud Run. Jedną dla celów debugowania/testowania i drugą, już właściwą – produkcyjną. Pierwszą z nich można co prawda opuścić, ale jak pamiętacie Cloud Run skaluje się od zera i nie wygeneruje nam to dodatkowych kosztów.

Uruchomienie serwera testowego GTM Server-Side Cloud Run

Zakładam, że mamy już skonfigurowane konto rozliczeniowe w Google Cloud Platform oraz włączone odpowiednie API. Tworzymy zatem usługę Cloud Run.

Zakładka KONTENER:

1) Ogólne
URL obrazu
gcr.io/cloud-tagging-10302018/gtm-cloud-image@sha256:707ef65897ada3865cda5342c7feb4b4d2e9a5bdf851e0230d884b6107cf32a7
Port
8080

2) Rozmiar
Przydzielone procesory
1
Pamięć przydzielona
256Mi
Równoczesność
80
Przekroczenie limitu czasu żądania
300 sekund

3) Autoskalowanie
Maksymalna liczba instancji
100

Zakładka ZMIENNE I OBIEKTY TAJNE

RUN_AS_PREVIEW_SERVER – true
CONTAINER_CONFIG – identyfikator kontenera GTM Server-Side

Uruchomienie Google Tag Manager Server-Side Cloud Run

Teraz kolej na wersję produkcyjną. Na początek skorzystam z rekomendowanych wartości ustawień polecanych przez Google dla App Engine Flexible.

Zakładka KONTENER

1) Ogólne
URL obrazu
gcr.io/cloud-tagging-10302018/gtm-cloud-image@sha256:707ef65897ada3865cda5342c7feb4b4d2e9a5bdf851e0230d884b6107cf32a7
Port
8080

2) Rozmiar
Przydzielone procesory
1
Pamięć przydzielona
512Mi
Równoczesność
80
Przekroczenie limitu czasu żądania
300 sekund

3) Autoskalowanie
Maksymalna liczba instancji
100

Zakładka ZMIENNE I OBIEKTY TAJNE

CONTAINER_CONFIG – identyfikator kontenera GTM Server-Side
PREVIEW_SERVER_URL – adres URL serwera debugowującego, który skonfigurowaliśmy wcześniej

Własna domena Google Tag Manager

O ile w przypadku serwera do debugowania GTM Server-Side, konfiguracja mapowania domeny jest zbędna, o tyle w wersji produkcyjnej zdecydowanie ma sens. Nie wchodząc w szczegóły, podniesie nam to jakość danych analitycznych. Wpłynie m.in. na żywotność plików cookie, działanie mechanizmu Intelligent Tracking Prevention i narzędzi typu AdBlock.

W celu konfiguracji własnej subdomeny w usłudze Cloud Run wybierzmy opcję “Zarządzaj domenami niestandardowymi” i dodajmy pożądane mapowanie. Po wpisaniu subdomeny będziemy musieli wykonać jeszcze odpowiednie zmiany w rekordach DNS. Dokładne instrukcje zostaną wyświetlone po dodaniu domeny. Ustawienie własnej domeny jest także opisane w pomocy Google.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments