Linkowanie wewnętrzne: Kompleksowy przewodnik po linkach wewnętrznych przyjaznych SEO

  • 17 stycznia, 2022
  • Piotr Starzyński
  • 9 min read

Kiedy tworzysz stronę internetową, ważne jest, aby upewnić się, że użytkownicy mogą łatwo znaleźć to, czego szukają. Innymi słowy, nawigacja w witrynie powinna być łatwa i sprzyjać rozwiązaniu konkretnego problemu użytkownika. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć jest użycie linkowania wewnętrznego, które pomaga łączyć ze sobą powiązane strony i ułatwia ludziom szybkie znalezienie tego, czego właśnie szukają.

Linkowanie wewnętrzne (ang. internal linking) jest także jednym z najtańszych i najbardziej efektywnych sposobów na poprawę SEO Twojej strony. Zarówno rozwój treści jak i linkbuilding zewnętrzny są relatywnie drogie. Oczywiście samo linkowanie wewnętrzne nie wystarczy, aby odnieść sukces w pozycjonowaniu. Jeśli w serwisie nie ma wartościowych treści, to dodawanie linków wewnętrznych nie sprawi, że nagle Google doceni Twoją stronę.

W tym poradniku omówimy, czym jest linkowanie wewnętrzne, dlaczego jest ważne i jak możesz je wykorzystać na swojej stronie internetowej. Zapoznamy się również z najlepszymi praktykami linkowania wewnętrznego, dzięki którym stworzysz stronę łatwą w obsłudze i przyjazną zarówno dla odwiedzających, jak i dla wyszukiwarek. Więc zaczynajmy!

Co to jest linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne to proces tworzenia linków pomiędzy podstronami, postami i innymi treściami w Twojej witrynie. Jest to kluczowy element Search Engine Optimization (SEO), ponieważ tworzy naturalne połączenia między stronami, które są rozpoznawane przez wyszukiwarki.

Linki
Linki

Linkowanie wewnętrzne to inaczej mówiąc proces łączenia jednej podstrony w Twojej witrynie z inną podstroną także w Twojej witrynie. Dlaczego warto to robić? Jest ku temu kilka powodów. Za pomocą linkowania wewnętrznego możemy:

  • ułatwić odwiedzającym nawigację po Twojej witrynie, w tym ułatwić dostęp do starszych treści;
  • dać wyszukiwarce Google więcej informacji o Twojej witrynie;
  • poprawić wyniki SEO;
  • wydłużyć czas spędzony na stronie i obniżyć współczynnik odrzuceń.

Odpowiednie linkowanie wewnętrzne

Odpowiednie linkowanie wewnętrzne może być świetnym sposobem na zwiększenie wartości poszczególnych podstron serwisu w oczach wyszukiwarki Google. Linki wewnętrzne pozwalają na wyesponowanie najważniejszych podstron serwisu i nadanie im odpowiedniej wagi.

Jednym z wcześniej stosowanych sposobów linkowania wewnętrznego były wpisy powiązane. Nie jest to jednak najlepsze wyjście. Lepszym rozwiązaniem jest użycie linków w samej treści z wykorzystaniem konkretnych słów kluczowych.

Co to jest link?

Omówimy teraz szybko podstawy, takie jak tworzenie linków i używanie anchor text. O bardziej zaawansowanym pojęciu linków kanonicznych pisałem już na blogu.

Link czasem bywa określany słowem odnośnik to hiperłącze, które kieruje użytkownika do określonej strony internetowej.

Anchor to najczęściej tekst, który klikasz, aby przejść do innej strony.

Url to skrót od Uniform Resource Locator, który jest adresem miejsca, w którym można znaleźć informacje w Internecie.

Przykładem może być sytuacja, w której czytasz artykuł online i jest w nim zawarty obrazek; klikasz na obrazek („link”) i zostajesz przeniesiony w inne miejsce, np. do innego artykułu, na inny serwis, etc.. W przypadku obrazów funkcje anchora pełni atrybut alt.

Czym się różnią linki zewnętrzne od wewnętrznych?

Linki zewnętrzne to linki z Twojej witryny do innych stron, natomiast linki wewnętrzne to linki z jednej podstrony witryny do innej podstrony w twojej witrynie (w tej samej domenie). Linki zewnętrzne są ważne dla SEO, ponieważ pomagają one witrynie zdobyć autorytet i wiarygodność. Pomagają one również w budowaniu relacji z innymi stronami internetowymi, co może prowadzić do większej ilości backlinków (omówionych poniżej).

Linki wewnętrzne są równie ważne dla SEO, ponieważ pomagają one Google lepiej zrozumieć stronę internetową użytkownika. Ponadto linki wewnętrzne pomagają zatrzymać ludzi na stronie na dłużej, co jest sygnał ceniony przez Google.

Znaczenie linkowania wewnętrznego dla SEO

Linkowanie wewnętrzne jest jednym z najważniejszych aspektów SEO. Pomaga poprawić widoczność witryny w SERPach poprzez tworzenie naturalnych połączeń między stronami. Kiedy wyszukiwarki przeszukują Twoją witrynę, zobaczą te linki i algorytmy Google nadadzą większą wagę stronom, które są ze sobą powiązane.

To w efekcie pomoże twojej stronie zająć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Nie oczekuj jednak natychmiastowych zmian. SEO już od dawna tak nie działa. Efekty pozycjonowania możesz najwcześniej weryfikować po 3 miesiącach.

Jak tworzyć linki wewnętrzne

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać tworząc linki wewnętrzne:

  1. Tekst zakotwiczenia (anchor text): Anchor text to widoczny tekst, który jest używany do linkowania do innej strony. Powinien on być bogaty w słowa kluczowe i odnosić się do strony docelowej. Nie róbmy jednak tego na siłę.
  2. URL: Adres URL linkowanej strony powinien być jak najbardziej adekwatny do anchor text.
  3. Umiejscowienie i gęstość: Linki wewnętrzne są najbardziej skuteczne, gdy pojawiają się w naturalny sposób w Twojej witrynie, więc upewnij się, że umieszczasz je prawidłowo w treści. Aby to zrobić, należy linkować słowa kluczowe tam, gdzie to właściwe, zamiast używać bardziej ogólnych zwrotów, takich jak „kliknij tutaj.”
  4. Uwzględnij rozsądną liczbę linków wewnętrznych, aby zwiększyć ich skuteczność.

To podstawowe wskazówki jak robić linkowanie wewnętrzne. Możesz jednak pójść nieco dalej i zatroszczyć się o lepszą semantykę treści.

SEO-wskazówki efektywnego wykorzystania linków wewnętrznych

Obecnie najbliżej mi do filozofii Koray'a Tuğberka GÜBÜRa dotyczącej semantycznego SEO. Układam więc treści w strukturę:

  1. treść właściwa (sporadyczne linki wewnętrzne, tylko w przypadku silnego powiązania z tematem; nigdy nie linkuję we wprowadzeniu do artykułu);
  2. treść uzupełniająca (to miejsce dedykowane do linkowania wewnętrznego, które niejako wiążą się z tematem wpisu);
  3. podsumowanie i reklama (CTA – wezwanie do akcji).

Audyt linków wewnętrznych

Do wykonania audytu linków wewnętrznych wykorzystamy popularne narzędzie SEO – Screaming Frog. Zakładam, że wiesz w jaki sposób posługiwać się Google Search Console i potrafisz wykonać analizę słów kluczowych (np. za pomocą bezpłatnego Keyword Plannera).

  1. Znajdźmy zatem słowa kluczowe, na których chcemy się skoncentrować. Najlepsze do pozycjonowania będą te z odpowiednim potencjałem wyszukiwań, które jednocześnie są już na pozycjach 5-30. Efekty takich zmian dla SEO będą najbardziej zauważalne. Istnieją też narzędzia, które tę pracę pozycjonera wykonają za nas jak np. Senuto lub Semrush.
  2. Dodajmy te konkretne słowa kluczowe do Screaming Froga w miejscu Custom Search. Przejdźmy kolejno do Configuration -> Custom -> Search. Możemy teraz skorzystać z prostego warunku zawiera lub zdefiniować wyrażenie regularne. To ważna część audytowania linkowania wewnętrznego, ponieważ w zależności od konfiguracji odmiany mogą nie zostać wyłapane.
  3. Po wykonaniu Crawla naszego serwisu w zakładce Custom Search zobaczymy wynik operacji czyli liczbę wyrażeń występujących na poszczególnych podstronach. Oznacza to, że w tych artykułach bez ich modyfikacji mamy możliwość umieszczenia linka do innego artykułu.
  4. Przejrzyj adresy, na której występują wskazane wyrażenia i dodaj link wewnętrzny tam, gdzie ma to sens dla użytkownika. Upewnij się, że strony, do których linkujesz są ZALEŻNE od strony, z której linkujesz.
  5. Czasem obecny artykuł może nie zawierać naszego wyrażenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć wówczas uzupełniający akapit. Pod warunkiem, że to wiąże się z tematem wpisu.

Pozycjonowanie a linki wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne jest ważną częścią SEO, ale to tylko jeden z elementów pozycjonowania. Linki wewnętrzne są ważne, by uzyskać dobre pozycje w wyszukiwarkach. Są przy tym często pomijane w procesie pozycjonowania.

Czynniki SEO
Czynniki SEO

Filarami SEO pozostają content i linkbuilding. Jednak obecnie dochodzi do tego wiele elementów technicznego SEO, które mają wpływ na pozycje w rankingu wyników. Mowa tu np. o danych strukturalnych, parametrach Core Web Vitals czy wspomnianym linkowaniu wewnętrznym.

Pozycjonowanie on-site i off-site

Istnieją dwie główne kategorie SEO on-site i off-site. Pozycjonowanie on-site dotyczy elementów na stronie internetowej, a więc struktury strony. Czynnikami on-site, które wpływają na ranking są m.in. znaczniki tytułu, opisy meta, znaczniki nagłówków, obrazy, ale także sama treść.

Pozycjonowanie off-site polega zaś na zdobywaniu linków z innych stron do Twojej. Im więcej masz linków wysokiej jakości, tym lepsze pozycje w SERP-ach osiągnie Twoja strona.

Podsumowanie

Linki wewnętrzne są ważne z dwóch powodów: po pierwsze, pomagają poprawić nawigację w witrynie, a po drugie istotnie oddziałują na proces pozycjonowania witryny. Nawigacja jest ważna, ponieważ ułatwia odwiedzającym znalezienie informacji, których szukają.

Linkowanie wewnętrzne pomaga Google i innym wyszukiwarkom zrozumieć, o co chodzi w Twojej witrynie i w jaki sposób jedne treści wiążą się z innymi. Linkowanie wewnętrzne skutkuje lepszymi pozycjami w SERP-ach.

Wyślij zapytanie o pozycjonowanie strony

Potrzebujesz wsparcia w pozycjonowaniu swojej strony? Skontaktuj się ze mną, jestem otwarty na współpracę przy SEO.

Oferuję długoterminową współpracę SEO, stałe wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu wszelkich problemów z pozycjonowaniem Twojej strony w Google. Nie wahaj się i skontaktuj się ze mną już dziś!

Dziękuję za przeczytanie tego wpisu. Mam nadzieję, że był on pomocny. Jeśli podobał Ci się ten artykuł proszę udostępnij go na Facebooku lub Twitterze jeśli to możliwe – każdy głos się liczy! Dziękuję bardzo!

5 1 vote
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments