Jak sprawdzić historię domeny lub strony internetowej?

  • 15 czerwca, 2022
  • Piotr Starzyński
  • 3 min read

Czy kiedykolwiek chciałeś dowiedzieć się więcej o historii strony internetowej lub nazwy domeny? Zastanawiasz się, jak długo istnieje serwis, jak zmieniał się w czasie albo kto był jej właścicielem?

Dziś pokażę Ci, jak to zrobić! Sprawdzenie historii strony internetowej lub nazwy domeny jest zaskakująco proste i może być świetnym sposobem na zebranie ważnych informacji o historycznym potencjale serwisu i możliwości jego odtworzenia.

Tym sposobem uzyskasz również informacje o plikach i strukturze witryny. Taka wiedza jest ważna np. w sytuacji gdy rozważasz zakup wygasłej domeny, odkupienie istniejącego serwisu lub wykonujesz audyt SEO.

Czytaj więc dalej, aby uzyskać instrukcje krok po kroku, jak samodzielnie sprawdzić historię domeny w mniej niż 3 minuty.

Co to jest WaybackMachine?

WaybackMachine to bezpłatna usługa internetowa, która umożliwia użytkownikom przeglądanie zarchiwizowanych wersji stron internetowych. Narzędzie jest przydatne do wyszukiwania starych artykułów, sprawdzania, jak dana strona wyglądała w przeszłości, lub weryfikacji, jakie treści znajdowały się na danej stronie, zanim zostały usunięte.

Sprawdzenie historii domeny

Aby skorzystać z narzędzia WaybackMachine i sprawdzić historię domeny lub konkretnego adresu URL (dokładnie tak, bo WaybackMachine przechowuje też dane o podstronach):

  1. Wejdź na stronę https://web.archive.org/.
  2. W pasku wyszukiwania wpisz nazwę domeny lub konkretny adres URL do badanej podstrony. Jeśli narzędzie nie pokaże danych spróbuj wpisać adresy z www i bez www, z protokołem http i https. Większe szanse na uzyskanie wyników ma domena. Konkretne adresy URL są dostępne w zależności od ich popularności.
  3. Jeśli kopia strony internetowej będzie dostępna, zostaniesz przeniesiony na stronę kalendarza, gdzie możesz wybrać datę, a czasem nawet godzinę, z której chcesz obejrzeć serwis.
  4. Możesz przeglądać historyczną wersję poszczególnych podstron, buszując po całym serwisie. Jeśli dla wybranego dnia nie jest dostępna żadna migawka, Wayback Machine przeniesie Cię po prostu do następnego, dostępnego dnia.

Ograniczenia narzędzia WayBackMachine

Jak każda inna wyszukiwarka, WaybackMachine ma pewne ograniczenia. Nie indeksuje ona wszystkich witryn i stron w Internecie, a indeksowanie nowych witryn i stron może zająć trochę czasu.

Ponadto, niektórzy właściciele stron internetowych zażądali, aby ich serwisy nie były indeksowane przez WaybackMachine. Można to zrobić wykorzystując plik robots.txt lub .htaccess, blokując robota WaybackMachine.

Do czego wykorzystać dane o historii domeny lub serwisu?

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć sprawdzić historię domeny lub strony internetowej.

Może rozważasz zakup wygasłej domeny i chcesz wiedzieć, jak wyglądała strona, zanim została usunięta. Czy w przeszłości istniał tam wartościowy serwis, a może w międzyczasie domena została wykorzystana do działań spamerskich? Oczywiście jest to jeden z elementów, bo narzędzie nie pozwoli sprawdzić obecnych i historycznych linków, wykorzystanych anchor tekstów, estymowanego ruchu, itd..

A może straciłeś ważne dane lub podstrony w swojej witrynie i chcesz wiedzieć, czy istnieje sposób na przywrócenie ich ze starszej wersji?

Może przeprowadzasz audyt SEO i chcesz wiedzieć które adresy URL nie zostały poprawnie przekierowane. W tym wypadku przydatne może okazać się narzędzie do pobrania kopii serwisu.

A może po prostu ciekawi Cię, jak Internet zmieniał się w czasie i chcesz przyjrzeć się niektórym z pierwszych stron internetowych, jakie kiedykolwiek powstały.

5 2 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments