Pamiętacie? Pisałem rok temu o taniej opcji na korzystanie z GTM Server-Side. Razem z oryginalnym artykułem o korzyściach z Google Tag Manager Server-Side to były moje pierwsze wpisy na blogu. Ahh, jak ten czas leci!
Spis treści
Pozycjonowanie stron
Ostatnio bliżej mi do pozycjonowania stron niż do analityki danych. Zaangażowałem się w projekty z marketingu afiliacyjnego. Przy własnych projektach SEO łatwiej o możliwość aktywnego testowania wielu rozwiązań. To pozwala na sprawdzenie co faktycznie działa w pozycjonowaniu, a co niekoniecznie. Możliwość wzbogacenia SEO o analitykę danych daje kosmiczne możliwości.
Zmiany w SEO
W SEO dzieje się tak wiele, że nie sposób objąć i przedstawić wszystkie nowości. Google rozpoczęło kolejny update algorytmu swojej wyszukiwarki, który potrwa około 2 tygodni. Polska branża SEO może na razie odetchnąć z ulgą, aktualizacji wyników dla Polski na razie nie została ogłoszona. Wiele dzieje się też w temacie sztucznej inteligencji i narzędzi typu AI content writer. Powstaje coraz więcej narzędzi tworzących treści. OpenAI obniżył ostatnio koszty. W narzędzi, które opisywałem w fazie beta jest automatyczne generowanie obrazów na bazie wprowadzonego tekstu. Wyniki są bardzo obiecujące.
GA4
Wracając jednak do tematu analityki, tu także sporo się zmieniło. Niedawno napisałem wpis o Google Analytics 4 i jego funkcjonalnościach. Interfejs GA4 jest wciąż dość ubogi i tutaj jest z pewnością duża szansa współpracy klientów z analitykiem. W międzyczasie pojawiło się API konwersji Facebooka.
GTM Server
W tym natłoku nowości gdzieś zagubił się serwerowy kontener GTM. Z przyjemnością mogę powiedzieć, że rozwiązanie, które wtedy zaproponowałem, nadal działa dobrze. Pojawiły się budżetowe alternatywy do uruchamiania GTM Server-Side jak np. Stape. Wciąż jednak GTM na Cloud Run wychodzi najkorzystniej. W kwestii kiedy takie rozwiązanie się opłaca odsyłam do wpisu o kosztach GTM Server.
Jestem jeszcze większym entuzjastą GTM Server w tej wersji, dlatego w tym poście chcę Wam pokazać, jak zmigrować ze środowiska App Engine do rozwiązania Cloud Run. Napotkałem kilka problemów, więc przedstawię dokładnie jak to zrobić.
Jak zmigrować GTM Server z App Engine do Cloud Run
Migracja usługi GTM Server z usługi App Engine do Cloud Run. Pozwala to znacząco zmniejszyć koszty przy małych i średnich stronach internetowych.
- Wyeksportuj stary kontener GTM Server
Wyeksportuj stary kontener GTM Server-Side. Opcja jest dostępna w sekcji Administracja -> Eksport kontenera.
- Stwórz nowy kontener Google Tag Manager Server
Tworzymy nowy kontener Google Tag Manager Server. Dla starego kontenera nie ma opcji edycji ustawień serwera tagowania, więc to niezawodne rozwiązanie.
- Zamknij stary projekt w Google Cloud
Zatrzymaj usługi App Engine. Nie jest to jednak proste. Najprościej jest odpiąć konto rozliczeniowe (profil rozliczeniowy) od projektu oraz usunąć projekt. Projekty w Google Cloud możesz usunąć klikając tutaj. Całkowite usunięcie projektu z chmury Google potrwa 30 dni.
- Stwórz nowy projekt w chmurze Google Cloud
Stwórz nowy projekt w Google Cloud oraz utwórz usługę Cloud Run, analogicznie jak opisałem to we wpisie sprzed roku. Obecnie można także wybrać fizyczną lokalizację dla usługi. Możliwości opisałem na końcu wpisu. Pamiętaj o identyfikatorze kontenera, który jest konieczny do uruchomienia usługi. Znajdziesz go w ustawieniach nowego Server GTM-a.
- Skonfiguruj własną domenę
Jeśli miałeś zweryfikowaną i podpiętą domenę będziesz mógł ją wykorzystać, natychmiast po utworzeniu usługi Cloud Run. Trwa to do kilku minut. Nie będzie konieczności ponownej weryfikacji nazwy domeny.
- Migracja zakończona sukcesem
Gratulacje! Właśnie zmigrowałeś swój GTM Server do Cloud Run.
Kalkulator opłat i koszty Cloud Run
Na koszty działania Cloud Run wpływa lokalizacja usługi. Do wyboru jest kilkanaście miast i krajów europejskich, w tym Frankfurt, Londyn, Paryż, Warszawa, Belgia, Holandia czy Finlandia.
Do pobrania załączam pod artykułem wyniki testów prędkości i opóźnień dla różnych lokalizacji. Dla zainteresowanych zostawiam także dodatkowy link do wyników wydajności dla BigQuery w zależności od rzeczonej lokalizacji.
Dokładny cennik Cloud Run znajdziecie tutaj.