GTM Server – migracja do Cloud Run

 • 3 września, 2022
 • Piotr Starzyński
 • 4 min read

Pamiętacie? Pisałem rok temu o taniej opcji na korzystanie z GTM Server-Side. Razem z oryginalnym artykułem o korzyściach z Google Tag Manager Server-Side to były moje pierwsze wpisy na blogu. Ahh, jak ten czas leci!

Pozycjonowanie stron

Ostatnio bliżej mi do pozycjonowania stron niż do analityki danych. Zaangażowałem się w projekty z marketingu afiliacyjnego. Przy własnych projektach SEO łatwiej o możliwość aktywnego testowania wielu rozwiązań. To pozwala na sprawdzenie co faktycznie działa w pozycjonowaniu, a co niekoniecznie. Możliwość wzbogacenia SEO o analitykę danych daje kosmiczne możliwości.

Zmiany w SEO

W SEO dzieje się tak wiele, że nie sposób objąć i przedstawić wszystkie nowości. Google rozpoczęło kolejny update algorytmu swojej wyszukiwarki, który potrwa około 2 tygodni. Polska branża SEO może na razie odetchnąć z ulgą, aktualizacji wyników dla Polski na razie nie została ogłoszona. Wiele dzieje się też w temacie sztucznej inteligencji i narzędzi typu AI content writer. Powstaje coraz więcej narzędzi tworzących treści. OpenAI obniżył ostatnio koszty. W narzędzi, które opisywałem w fazie beta jest automatyczne generowanie obrazów na bazie wprowadzonego tekstu. Wyniki są bardzo obiecujące.

GA4

Wracając jednak do tematu analityki, tu także sporo się zmieniło. Niedawno napisałem wpis o Google Analytics 4 i jego funkcjonalnościach. Interfejs GA4 jest wciąż dość ubogi i tutaj jest z pewnością duża szansa współpracy klientów z analitykiem. W międzyczasie pojawiło się API konwersji Facebooka.

GTM Server

W tym natłoku nowości gdzieś zagubił się serwerowy kontener GTM. Z przyjemnością mogę powiedzieć, że rozwiązanie, które wtedy zaproponowałem, nadal działa dobrze. Pojawiły się budżetowe alternatywy do uruchamiania GTM Server-Side jak np. Stape. Wciąż jednak GTM na Cloud Run wychodzi najkorzystniej. W kwestii kiedy takie rozwiązanie się opłaca odsyłam do wpisu o kosztach GTM Server.

Jestem jeszcze większym entuzjastą GTM Server w tej wersji, dlatego w tym poście chcę Wam pokazać, jak zmigrować ze środowiska App Engine do rozwiązania Cloud Run. Napotkałem kilka problemów, więc przedstawię dokładnie jak to zrobić.

Jak zmigrować GTM Server z App Engine do Cloud Run

Migracja usługi GTM Server z usługi App Engine do Cloud Run. Pozwala to znacząco zmniejszyć koszty przy małych i średnich stronach internetowych.

 1. Wyeksportuj stary kontener GTM Server

  Wyeksportuj stary kontener GTM Server-Side. Opcja jest dostępna w sekcji Administracja -> Eksport kontenera.

 2. Stwórz nowy kontener Google Tag Manager Server

  Tworzymy nowy kontener Google Tag Manager Server. Dla starego kontenera nie ma opcji edycji ustawień serwera tagowania, więc to niezawodne rozwiązanie.

 3. Zamknij stary projekt w Google Cloud

  Zatrzymaj usługi App Engine. Nie jest to jednak proste. Najprościej jest odpiąć konto rozliczeniowe (profil rozliczeniowy) od projektu oraz usunąć projekt. Projekty w Google Cloud możesz usunąć klikając tutaj. Całkowite usunięcie projektu z chmury Google potrwa 30 dni.

 4. Stwórz nowy projekt w chmurze Google Cloud

  Stwórz nowy projekt w Google Cloud oraz utwórz usługę Cloud Run, analogicznie jak opisałem to we wpisie sprzed roku. Obecnie można także wybrać fizyczną lokalizację dla usługi. Możliwości opisałem na końcu wpisu. Pamiętaj o identyfikatorze kontenera, który jest konieczny do uruchomienia usługi. Znajdziesz go w ustawieniach nowego Server GTM-a.

 5. Skonfiguruj własną domenę

  Jeśli miałeś zweryfikowaną i podpiętą domenę będziesz mógł ją wykorzystać, natychmiast po utworzeniu usługi Cloud Run. Trwa to do kilku minut. Nie będzie konieczności ponownej weryfikacji nazwy domeny.

 6. Migracja zakończona sukcesem

  Gratulacje! Właśnie zmigrowałeś swój GTM Server do Cloud Run.

Kalkulator opłat i koszty Cloud Run

Na koszty działania Cloud Run wpływa lokalizacja usługi. Do wyboru jest kilkanaście miast i krajów europejskich, w tym Frankfurt, Londyn, Paryż, Warszawa, Belgia, Holandia czy Finlandia.

Do pobrania załączam pod artykułem wyniki testów prędkości i opóźnień dla różnych lokalizacji. Dla zainteresowanych zostawiam także dodatkowy link do wyników wydajności dla BigQuery w zależności od rzeczonej lokalizacji.

Dokładny cennik Cloud Run znajdziecie tutaj.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments