Google Tag Manager – pierwsze kroki

  • 5 kwietnia, 2021
  • Piotr Starzyński
  • 7 min read

Zastanawiasz się nad tym, jak zmierzyć skuteczność działań reklamowych? Prowadzisz marketing, ale nie wiesz skąd pochodzi sprzedaż? Zależy Ci na wzroście konwersji? Nie wiesz jak poprawnie zmierzyć zaangażowanie użytkowników na swojej stronie i ich zakupy? Przeczytaj ten poradnik i dowiedz się czym jest Google Tag Manager i jak wykorzystać oraz skonfigurować GTM, aby śledził działania użytkownika.

Google Tag Manager

Co to jest menadżer tagów Google i do czego służy?

GTM to system, który ułatwia szybkie i łatwe zarządzanie kodami śledzenia oraz innymi skryptami na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Za pomocą jednego fragmentu kodu Menedżera tagów Google jesteśmy w stanie zarządzać wieloma akcjami i kodami marketingowymi. Najczęściej dodawanymi tagami są skrypty śledzące zachowanie użytkownika, m.in. Google Analytics.

Google Tag Manager jest narzędziem przeznaczonym do konfiguracji analityki internetowej. Umożliwia szybkie dostosowanie się do bieżących działań marketingowych. GTM posiada bazę najpopularniejszych tagów, dzięki którym osoba bez specjalistycznej wiedzy programistycznej może w prosty sposób umieścić na stronie dodatkowy kod marketingowy. Konfiguracja i zarządzanie tagami wymaga jednak także pewnej wiedzy.

Bez Google Tag Managera każdorazowa zmiana kodu śledzącego lub dodanie nowego wiązała się z koniecznością wprowadzenia zmian przez programistę i zwykle była niezwykle czasochłonna. Niejednokrotnie zmiany były wprowadzane dopiero po zakończeniu kampanii marketingowych wtedy, gdy kody nie były już na dobrą sprawę potrzebne.

Zalety korzystania z Google Tag Managera na stronie internetowej

  1. Szybkość reakcji na zmiany – nanosimy je najczęściej bez pomocy programisty.
  2. Prostota – stosunkowo prosty panel do zarządzania tagami.
  3. Pewność – narzędzie do debugowania poprawności działania tagów.
  4. Współpraca – różne działy mogą korzystać z narzędzia z różnymi uprawnieniami.
  5. Przejrzystość – całą konfiguracja kodów marketingowych w jednym miejscu.

Jako firma technologiczna jest dla nas bardzo ważne, aby pozostać pionierami, zwłaszcza w obszarze marketingu i inżynierii. Dzięki Menedżerowi tagów jesteśmy w stanie dokładnie to osiągnąć. Marketing osiągnął zupełnie nowy poziom autonomii i zaawansowania w naszych kampaniach, podczas gdy inżynierowie mogą skupić się na projektach wyższego poziomu, które będą nadal pchać nas do przodu w naszej branży.

Jack Chang, Główny analityk SEO, Jobs2Careers

Instalacja Google Tag Managera

Do instalacji Google Tag Managera na stronie internetowej potrzebujemy konta Google. Będzie ono niezbędne, aby utworzyć konto w Google Tag Managerze i stworzyć nowy kontener dla naszej witryny.

Po utworzeniu kontenera GTM otrzymamy szczegółową instrukcję instalacji google tag menadżera. Jeden z fragmentów należy umieścić możliwie najwyżej kodu strony, drugi z nich zaś zaraz po tagu otwierającym body. Ten drugi służy do śledzenia użytkowników, którzy wyłączą obsługę javascript w przeglądarce. Najczęściej będzie to jedyna wymagana zmiana w witrynie.

Konfiguracja GTM

Do przykładowej konfiguracji posłuży nam najczęściej wykorzystywany kod Google Analytics, pozwalający na rejestrację wyświetlenia stron. Na filmie pokazuję dobre praktyki tworzenia zmiennej, która następnie jest wykorzystywana przy tagach. Po utworzeniu zmiennej, opcjonalnie reguły oraz tagu nie można zapomnieć o opublikowaniu kontenera GTM. Dopiero wtedy nowe kody zaczną funkcjonować na stronie. Teraz kolej na bardziej szczegółowy opis uzupełniający do filmu.

Google Tag Manager – słownik pojęć

Co to jest kontener w menadżerze tagów?

Kontener to pojemnik, który przechowuje zbiór kodów (skryptów), reguł i zmiennych. Najczęściej taki kontener GTM przeznaczony jest dla pojedynczej witryny. Dla aplikacji stosowanie Google Tag Menagera jest raczej marginalne, lecz możliwe.

A co z tagami, regułami i zmiennymi?

Tagi to po prostu skrypty wykonywane poprzez kontener Google Tag Managera w miejscu (np. na stronie internetowej), w którym kod kontenera jest umieszony. Zwykle jest to kod śledzący aktywność użytkownika, ale zasadniczo możliwości jest więcej. Chociażby zmiany elementów na stronie.

Reguły – służą do uruchamiania tagów, a więc są zbiorami warunków do uruchomienia tagów.

Zmienne – upraszczają późniejsze modyfikacje tagów lub reguł. Wynika to z faktu, że często jedna zmienna, np. identyfikator usługi Google Analytics wykorzystywany jest w kilku tagach (przyszłościowa zmiana identyfikatora wymagałaby edycji kilku lub kilkunastu tagów). Zmienne przechowują wartości zmiennych.

Konfiguracja Google Tag Manager krok po kroku

Potrzebny czas: 3 minuty

Jak utworzyć i skonfigurować kontener Google Tag Manager w 3 minuty?

  1. Utwórz konto na stronie tagmanager.google.com. Możemy skorzystać z obecnego konta Google (np. w domenie gmail.com)

    Równocześnie zostanie utworzony kontener Google Tag Manager oraz wyświetlona zostanie instrukcja dodania GTM do strony internetowej.tworzenie konta gtm

  2. Dodaj kody kontenera GTM na całym serwisie www.

    Najczęściej fragmenty kodu umieszczamy w pliku „header”, który odpowiada za nagłówek strony. W przypadku WordPressa możemy wykorzystać wtyczki.kod gtm do wstawienia na stronę www

  3. Skonfiguruj zmienne, reguły i w końcu tagi w swoim kontenerze Google Tag Manadżera.

    Najprostsze będzie dodanie tagu Google Analytics. Kolejno zdefiniujmy zmienną Universal Analytics, a następnie tag Universal Analytics.tag gtm google analytics

  4. Opublikujmy zmiany w kontenerze GTM.

    Publikacja to tylko kilka kliknięć. Często zapominamy o tym kroku, a zmiany nie będą widoczne do czasu publikacji kontenera.publikacja zmian w kontenerze gtm

  5. Wykonajmy test działania naszego tagu i reguły jego uruchamiania.

    Optymalnie w GTM mamy możliwość uruchomienia trybu testowania. Alternatywnie ogólne działanie możemy zweryfikować poprzez wtyczkę do Chrome – Google Tag Assistant.debugowanie działania kontenera gtm

Zaawansowana konfiguracja Google Tag Manager

Menadżer tagów google to nie tylko podstawowe kody marketingowe. Z Google Tag Mangerem możemy zmodyfikować zawartość witryny, np. nadpisując jej meta-tagi, wyświetlić użytkownikowi popup czy uznależnić wysyłanie informacji od uzyskanej od użytkownika zgody.

Do narzędzia Google Tag Manager możesz dodać także niestandardowe dane. Wykorzystywana jest do tego zazwyczaj warstwa danych. Możesz również przesyłać dodatkowe dane, uzyskując je bezpośrednio z elementów HTML strony internetowej.

Testowanie kontenera Google Tag Manager

Google Tag Manager ma wbudowany tryb podglądu. Niektóre z Twoich tagów lub reguł mogą nie działać. Przyczyną może być błędnie skonfigurowany tag, reguła czy zmienna. Najprostszym sposobem weryfikacji jest wykonanie testu.

Proces konfiguracji tagów w Google Tag Manager przy wielu mikrokonwersjach i akcjach użytkowników może być skomplikowany. Szczególną uwagę należy zwrócić na konwersje. Ja spotykam się często z formularzami działającymi bez odświeżenia strony, których Google Tag Manager nie może z automatu dobrze śledzić. Dlatego zawsze zalecam przetestowanie każdego nowego tagu – nieważne czy to piksel Facebooka czy tag Google Ads.

Błędy w konfiguracji analityki

Jest to dobry wstęp do rozpoczęcia konfiguracji analityki swojej strony internetowej. Koniecznie sprawdź najczęstsze błędy przy konfiguracji Google Analytics. Unikając błędów na początku i dbając o jakość danych, unikniesz wielu późniejszych problemów.

Błędy konfiguracji Analytics mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym:

  • Nieprawidłowe przesyłanie danych do narzędzia konfiguracyjnego Analytics;
  • Niezrozumienie, jak prawidłowo korzystać z narzędzia konfiguracyjnego Analytics i co oznaczają poszczególne metryki (np. współczynnik odrzuceń, czas spędzony na stronie);
  • Brak wiedzy na temat tego, na jakie informacje powinniśmy zwracać uwagę.

Zleć konfigurację analityki internetowej

Jeśli po przeczytaniu tego czujesz się przytłoczony, nie martw się! Jestem tutaj, aby pomóc. Chętnie rozpocznę współpracę z Tobą, aby skonfigurować Google Tag Manager i upewnić się, że wszystkie dane śledzące są ustawione poprawnie.

Nie pozwól, aby błędy w konfiguracji analityki internetowej zrujnowały Twoja witrynę – skontaktuj się ze mną już dziś, aby uzyskać konsultację. Chętnie pomogę w optymalizacji wydatków marketingowych. Zajmuje się także nadzorowaniem wydatków dla różnych kanałów marketingowych. Chętnie wykonam audyt Twojego marketingu online lub stale będę kontrolował działania dla Ciebie.

5 2 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments