Google Analytics: Jak wykluczyć odesłania z banków po zakupie w sklepie internetowym

  • 27 września, 2021
  • Piotr
  • 7 min read

Google Analytics jest świetnym narzędziem do sprawdzania, jak ludzie znajdują Twoją stronę w internecie i jakie działania na niej podejmują. Jednak błędy w konfiguracji GA potrafią zepsuć jakość tych danych i w konsekwencji uniemożliwić podejmowanie dobrych decyzji biznesowych.

Jeden z błędów konfiguracji Google Analytics jest nader powszechny i dotyka wielu sklepów internetowych. Dzisiaj opowiem o nieprawidłowym przypisywaniu źródła i medium po dokonaniu transakcji oraz w konsekwencji przypisaniu zamówienia e-commerce do nieprawidłowego źródła. Ta sama sytuacja nadpisywania źródła może was dotyczyć, jeśli stosujecie mechanizm aktywacji konta użytkownika wymagający kliknięcia w link potwierdzający z emaila.

Będę mówił jak sobie z tym poradzić i jak mimo błędu odtworzyć dane w Universal Analytics. Nauczę cię, jak zweryfikować czy masz problem z przypisywaniem źródła po transakcjach i jak naprawić setup Google Analytics.

Jak sprawdzić kiedy problem nieprawidłowych odesłań dotyczy twojego sklepu internetowego?

W tym celu zaloguj się do swojej usługi Universal Analytics i przejdź do sekcji Pozyskiwanie -> Cały ruch -> Źródło/medium. W zależności od ilości danych wybierz okres do analizy. Zalecam dłuższy, np. rok tak, by liczba konwersji była w miarę reprezentowalna. W przypadku sklepu internetowego i włączonego e-commerce lub ulepszonego e-commerce posortuj dane po transakcjach. Łatwiej będzie analizować dane wyświetlając je na jednej stronie, dlatego wybierz też od razu oczekiwaną liczbę wierszy.

Nieprawidłowe źródła ruchu w Analytics

Czego szukać w raporcie źródło/medium w Google Analytics?

Stron banków, systemów płatności internetowych, stron obsługujących pocztę online. Najpopularniejsze to:

aliorbank.pl

bankmillennium.pl

bgzbnpparibas.pl

bosbank24.pl

bph.pl

bzwbk.pl

centrum24.pl

citibankonline.pl

credit-agricole.pl

deutschebank.pl

dotpay.pl

eblik.pl

eurobank.pl

getinbank.pl

go.przelewy24.pl

ideabank.pl

ingbank.pl

inteligo.pl

ipko.pl

login.ingbank.pl

mbank.com.pl

mbank.pl

mtransfer.mbank.pl

nestbank.pl

online.citibank.pl

paypal.com

pekao.com.pl

pekao24.pl

pko.pl

planet.bnpparibas.pl

platnosci.pl

poczta.interia.pl

poczta.o2.pl

poczta.onet.pl

pocztowy.pl

pocztowy24.pl

secure.getinbank.pl

secure.przelewy24.pl.

Jeśli masz takie lub podobne źródła ruchu jak na obrazku możesz napisać do mnie albo samodzielnie wykonać instrukcje naprawy swojego Google Analytics.

Dlaczego po dokonaniu zakupu w sklepie internetowym źródło ruchu użytkownika jest nadpisywane przez stronę banku?

Użytkownik w celu opłacenia transakcji zakupowej musi opuścić stronę sklepu i udać się na zewnętrzny serwis, np. system płatności internetowych. Tam jego interakcje nie będą rejestrowane. Przynajmniej nie na usłudze, do której masz dostęp. Po pomyślnym opłaceniu zamówienia powróci on do naszego sklepu internetowego. Z tą różnicą, że jego źródło/medium ulegnie zmianie i rozpocznie on nową sesję zgodnie z tym.

Dlaczego w źródłach/medium w Google Analytics widzę adresy dostawców poczty?

Analogicznie jak w przypadku transakcji użytkownik przy założeniu konta musi zwykle potwierdzić swój adres email poprzez kliknięcie linka w treści wiadomości. Część użytkowników skorzysta zapewne z klienta poczty jak np. Outlook czy Mozilla Thunderbird, a część zrobi to poprzez klienta pocztowego online. W tej drugiej sytuacji jego kliknięcie spowoduje rozpoczęcie nowej sesji oraz nadpisanie źródła ruchu.

Jak to wpłynie na kampanie mailowe?

Jeśli stosujesz UTM-y i prawidłowo tagujesz swoje kampanie email, to nie będzie miało to wpływu na przypisanie użytkownika do nieprawidłowego źródła. W innym wypadku, gdy nie korzystasz z utmów przy email marketingu, to równolegle rekomenduje ci je właściwie otagować.

W tym celu możesz np. skorzystać z narzędzia Campaign URL Builder. Standard prowadzenia marketingu online zakłada stosowanie przynajmniej trzech spośród wymienionych parametrów UTM: utm_source, utm_medium i utm_campaign.

Jak wykluczyć strony banków, systemów płatności czy dostawców poczty ze źródeł kampanii?

Standardowy sposób to wykorzystanie listy wykluczeń witryn odsyłających dostępnej bezpośrednio w ustawieniach usługi Google Analytics. Opcja ta jest nieco ukryta w interfejsie UA. W celu dotarcia do listy wykluczeń witryn odsyłających przejdź do sekcji Administracja, a następnie w środkowej kolumnie wybierz Informacje o śledzeniu i Lista wykluczeń witryn odsyłających.

Lista wykluczeń stron odsyłających

Problem z jakim będziesz musiał się zmierzyć to po pierwsze musisz zawczasu znać te adresy oraz musisz poszczególne domeny wprowadzić ręcznie. Jeśli tych adresów masz setki nietrudno będzie o błąd, a samo ich wprowadzenie zajmie ci cenny czas. W miarę rozwoju strony, sklepu internetowego mogą też pojawić się kolejne systemy, stąd powinieneś przynajmniej raz na jakiś czas monitorować swoje źródła ruchu w Google Analytics.

Pokażę Ci w jaki sposób wykluczyć wszystkie witryny odsyłające w prosty sposób tak, aby atrybucja transakcji użytkowników była prawidłowo przypisana do kampanii. To rozwiązanie wymaga aktywnego kontenera GTM i zaimplementowania usługi Google Analytics przez Google Tag Managera.

Jak wykluczyć witryny odsyłające z wykorzystaniem Google Tag Managera?

Takie ustawienie wykluczy każde odesłanie na wybranej podstronie, więc ta podstrona nie powinna być stroną docelową działań SEO czy kampanii marketingowych. To założenie jest zwykle spełnione w przypadku, tzw. Thank You Page czy Order Confirmation oraz dla podstrony do aktywacji kont. Są to bowiem podstrony, na które nie będziesz kierował działań marketingowych, nie będą one również widoczne w indeksie wyszukiwarki Google.

W celu wykluczenia stron odsyłających przez GTM będziesz potrzebować utworzyć nową zmienną typu Niestandardowy Kod JavaScript oraz zmodyfikować Tag uruchamiany na podstronie z potwierdzeniem lub aktywacją kont.

Krok 1: Tworzymy zatem Niestandardowy Kod JavaScript następującej postaci:

function() {

 return {{Page Path}}.indexOf(‘/podziekowanie-za-zamowienie’) > -1 ? null : document.referrer;

}

W powyższym kodzie musisz zmodyfikować swoją ścieżkę URL do strony po dokonaniu płatności. W przykładzie jest to adres

/podziekowanie-za-zamowienie. Wielkość znaków ma tutaj znaczenie.

Krok 2: Teraz modyfikujemy naszą zmienną Universal Analytics. Zakładam tutaj, że używasz zmiennej Ustawienia Google Analytics, bo jeśli ręcznie definiujesz tę zmienną przy każdym tagu będziesz musiał edytować wszystkie tagi Universal Analytics.

Edytujemy zatem naszą zmienną Ustawienia Google Analytics, zapisujemy i publikujemy kontener GTM.

Korzyści z wykluczenia odesłań z banków po dokonaniu zakupu w sklepie internetowym

Niezależnie czy problem nieprawidłowych źródeł ruchu rozwiążemy za pomocą interfejsu Universal Analytics i wykluczeń witryn odsyłających czy z wykorzystaniem Google Tag Managera w wyniku otrzymamy prawidłowe dane. Od tego czasu użytkownik, który przyszedł z ruchu organicznego czy kampanii Google Ads nawet w momencie transakcji i po niej będzie nadal przypisany do swojego pierwotnego źródła, z którego wszedł na stronę.

W efekcie np. ruch organiczny SEO będzie odpowiedzialny za 14 konwersji zamiast 7. Okaże się też, że Google Ads dowiozło nam o 10 konwersji więcej niż myśleliśmy i w efekcie wcale nie powinniśmy z tych działań rezygnować.

Nasze modyfikacje nie będą niestety działały na dane historyczne.

Jak odtworzyć prawidłowe dane kiedy nadpisane zostało źródło ruchu?

Google Analytics daje możliwość tworzenia własnych modeli atrybucji i porównywania konwersji w różnych modelach. Do tego służy nam w Universal Analytics sekcja Konwersje -> Ścieżki wielokanałowe -> Porównanie modeli atrybucji.

Standardowym modelem atrybucji obowiązującym domyślnie we wszystkich raportach Google Analytics jest Ostatnie kliknięcie niebezpośrednie (ang. last click non-direct).

Możesz w pewnym stopniu wpływać na model atrybucji pod kątem sprawdzenia liczby konwersji w tej zakładce. W tym celu wybierz model bazowy i określ jaki ruch chcesz wykluczyć ze ścieżki.

Kiedy zastosujesz taki model liczba niechcianych źródeł ruchu spadnie i zostanie przypisana do ostatniego ustalonego źródła, które pasuje do modelu.

Jeśli masz problem z konfiguracją Google Analytics albo chcesz zlecić wykonanie audytu Google Analytics oraz Google Tag Manager napisz do mnie.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments