Google Analytics 4

  • 18 marca, 2022
  • Piotr Starzyński
  • 17 min read

Google Analytics 4 to najnowsze wcielenie popularnego narzędzia dla analityki internetowej. Zostało ono całkowicie przeprojektowane i zawiera wiele nowych funkcji (w stosunku do Universal Analytics), które warto poznać.

Niestety nie ma samych plusów, ponieważ znaczna część metryk została zastąpiona innymi lub pominięta. Sam interfejs jest dość ubogi i osoba, która nie zajmuje się analityką stron internetowych czy aplikacji mobilnych będzie miała problem z uzyskaniem tych samych danych co w Google Analytics 3.

Dodano kilka nowych funkcji, które do tej pory były domeną płatnej wersji Google Analytics 360 jak brak limitów działań (jest za to limit zdarzeń), dostęp do eksploracji danych (moduł raportowania Analysis) czy bezpłatny dostęp do eksportu surowych danych do innego narzędzia Google – BigQuery.

W tym przewodniku przedstawię Ci najważniejsze funkcje GA4 i pokażę, od czego zacząć i jak z niego korzystać, aby jak najlepiej wykorzystać dane o ruchu w witrynie. Wyjaśnię też, dlaczego Google Analytics 4 jest ważne dla Twojego biznesu oraz dlaczego powinieneś pomyśleć o jego konfiguracji już teraz.

Google Analytics 4 - przewodnik
Przewodnik po Google Analytics 4

Co to jest Google Analytics 4?

Google Analytics 4 to najnowsza wersja popularnej platformy analityki internetowej firmy Google. Oferuje ona szeroki zakres funkcji umożliwiających śledzenie i zrozumienie zachowań użytkowników w witrynie, a także dostęp do szczegółowych raportów dotyczących źródeł ruchu, konwersji i innych kluczowych wskaźników. Jest to bezpośredni następca Universal Analytics (określanego też jako Google Analytics 3).

Jeśli chcesz poprawić wydajność swojej witryny i zidentyfikować obszary wymagające ulepszeń, zdecydowanie warto zapoznać się z Google Analytics 4. Dzięki jego potężnym możliwościom możesz podejmować decyzje na podstawie danych, co pomoże Ci zwiększyć rozwój Twojej firmy w sieci.

Google Analytics 4 ewoluuwał od analityki mobilnej, ale obecnie obsługuje zarówno platformy witryny internetowe jak i aplikacje mobilne. Mało tego GA4 potrafi unifikować dane z aplikacji i strony www.

Jak powstało Google Analytics 4?

Google Analytics 4 (GA4) to najnowsza wersja Google Analytics i bezpośredni następca Universal Analytics (UA). Kluczową zmianą jest odejście od przywiązania danych do sesji na rzecz zdarzeń. W efekcie w nowym GA4 wszystko jest zdarzeniem.

Zasadniczo Google Analytics 4 powstało na bazie Firebase Analytics i później App+Web Analytics, i było na początku dedykowane aplikacjom mobilnym, gdzie mechanizm sesji się nie sprawdza.

Różnice Google Analytics 4 i Universal Analytics

Google Analytics 4 od Universal Analytics odróżnia bardzo dużo, i tak:

  • model danych w Google Analytics jest oparty na zdarzeniach, nie na sesjach;
  • usunięte zostały widoki, w GA4 istnieje tylko poziom konta i usługi;
  • zdarzenia mogą przesyłać dodatkowe dane jako parametry zdarzeń;
  • użytkownicy mogą posiadać właściwości, które mogą ulegać zmianom w cyklu życia;
  • istnieją limity liczby parametrów zdarzenia i właściwości użytkownika, ale dotyczą tylko interfejsu;
  • istnieje też limit rodzaju zdarzeń z ograniczeniem do 500 unikalnych nazw, ale dotyczy on tylko aplikacji mobilnych, dla strumieni sieci Web nie ma żadnego limitu; w GA$ nie ma limitu hitsów (czyli sumy wywołań wszystkich zdarzeń), jak miało to miejsce w przypadku usługi Universal Analytics;
  • automatyczne śledzenie zdarzeń: GA4 może automatycznie śledzić zdarzenia, takie jak kliknięcia, przewinięcia strony, obejrzenia filmu youtube, pobrania, podczas gdy UA wymaga ręcznego skonfigurowania śledzenia zdarzeń;
  • Google Analytics 4 ma zdecydowanie mniej rozbudowany interfejs na start, daje jednak dostęp do szczegółowych danych (za pomocą modułu analizy), gdzie możemy tworzyć własne tabele i dashboardy;
  • Google Analytics 4 obsługuje różne modele atrybucji (domyślnie korzysta z modelu opartego na danych), w Universal Analytics modele atrybucji można analizować i porównywać jedynie w formie dodatku „Projekty atrybucji” z ograniczoną liczbą raportów;
  • W narzędziu GA4 możemy budować niestandardowe lejki sprzedażowe (otwarte i zamknięte);
  • GA4 potrafi modelować konwersje;
  • GA4 posiada funkcje uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, która wykorzystywana jest m.in. do budowania grup odbiorców (np. użytkownicy, co do których przewiduje się, że dokonają zakupu w ciągu następnych 7 dni, użytkownicy, którzy za chwilę przestaną korzystać z aplikacji);
  • GA4 może bezpłatnie wysyłać dane bezpośrednio do BigQuery, co ułatwia przeprowadzanie złożonych zapytań i analiz, przechowywanie i przetwarzanie danych w BigQuery nie jest już bezpłatne;
  • Ulepszone śledzenie między urządzeniami: GA4 może korzystać z User ID, Google Signals, Client ID;
  • Google Analytics inaczej interpretuje kluczowe metryki stąd porównanie tych samych współczynników z Universal Analytics i Google Analytics 4 da różne wartości;
  • GA4 daje dostęp do narzędzia debugowania;

To czego na pewno brakuje jeszcze w interfejsie Google Analytics 4 to szczegółowe raporty e-commerce. Brakuje również możliwości zaawansowanego filtrowania danych, znanego z Universal Analytics. W GA4 możemy obecnie filtrować ruch po adresie IP z limitem 10 wpisów, a ruch robotów internetowych jest automatycznie wykluczany. Nie mamy także póki co możliwości definiowania własnego grupowania kanałów ani korzystania z zaawansowanych filtrów jak np. nadpisywania źródeł, aby połączyć ruch z różnych subdomen Facebooka (lm.facebook.com, l.facebook.com, m.facebook.com). GA4 ma za to raport pozyskania, który pokazuje pierwotne źródło pozyskania użytkownika. Przydatny zwłaszcza w przypadku sklepów ecommerce.

Metryki Google Analytics 4 a Universal Analytics

  • koncentracja na zaangażowaniu zamiast na współczynniku odrzuceń (tzw. bounce rate) czy czasie trwania sesji
  • inaczej liczona liczba sesji w obu narzędziach

W usłudze Google Analytics 4 pojawił się już współczynnik odrzuceń, ale definiowany jako część sesji, które nie były sesjami z zaangażowaniem. Sesje z zaangażowaniem zaś to te, dla których sesja trwa co najmniej 10 sekund, doszło podczas niej do przynajmniej 1 konwersji lub nastąpiło co najmniej 2 wyświetlenia strony bądź ekranu. Jako odrzucenie zostanie więc potraktowana sesja, która trwała krócej niż 10 sekund, nie przyniosła konwersji i nie doszło w czasie jej trwania do 2 lub więcej wyświetleń strony lub ekranu.

W usłudze Google Analytics 4 mamy 3 rodzaje metryk związanych z sesjami. Są to:

  • sesje – liczba sesji, która bazuje na zdarzeniu session_start (zarówno w aplikacjach mobilnych jak i na stronach internetowych);
  • sesje z zaangażowaniem – liczba sesji, która trwała co najmniej 10 sekund (aplikacja lub strona na widoku pierwszoplanowym) lub przyniosła co najmniej 1 konwersję lub doszło podczas niej do 2 lub więcej odsłon strony lub ekranu;
  • sesje z zaangażowaniem na użytkownika – liczba sesji z zaangażowaniem podzielona przez liczbę użytkowników.

Przygotowałem osobny artykuł o sesjach w Google Analytics 4, z którego szczegółowo dowiesz się kiedy rozpoczynana jest nowa sesja, czy da się porównać nowe dane z tymi z Universal Analytics, jak zmienić czas trwania sesji czy jak analizować dane w GA4 pod kątem sesji.

Jak skonfigurować Google Analytics 4?

Konfiguracja Google Analytics 4
Konfiguracja Google Analytics 4

Jeśli korzystasz z Google Analytics po raz pierwszy musisz założyć nowe konto.

W tym celu wejdź na stronę analytics.google.com i kliknij przycisk „Utwórz konto”. Zostaniesz poproszony o podanie kilku podstawowych informacji: nazwy usługi, strefy czasowej, waluty oraz opcjonalnie informacji o firmie.

Po utworzeniu konta otrzymasz kod śledzenia wraz z identyfikatorem śledzenia. Kod ten należy dodać do witryny lub bloga, aby Google Analytics mogło zacząć zbierać dane. Możesz to zrobić przy użyciu biblioteki gtag (globalny tag witryny) lub za pomocą narzędzia Google Tag Manager (polecany sposób). Do tego drugiego rozwiązania potrzebujesz sam identyfikator pomiaru. Jeśli nie zdążysz go skopiować, znajdziesz go potem w sekcji strumienie danych.

Po zainstalowaniu kodu śledzenia, Google Analytics zacznie zbierać dane o ruchu na Twojej stronie. Domyślna konfiguracja strumienia GA4 rejestruje zdarzenia (eventy) kliknięcia w linki wychodzące, pobrania plików, interakcje z filmami, wyszukania w witrynie oraz przewinięcia strony w pionie.

To zachowanie możemy zmienić edytując ustawienia zaawansowane strumienia, przechodząc do sekcji:

Administracja -> Strumienie danych -> Wybierz strumień internetowy -> sekcja Pomiar zaawansowany

Ustawienia strumienia internetowego w Google Analytics 4
Ustawienia strumienia internetowego w Google Analytics 4

Otrzymane dane można przeglądać, przechodząc do sekcji „Raporty” na swoim koncie.

Jeśli chcesz zmigrować z dotychczasowego systemu UA, możesz wykorzystać asystent konfiguracji usługi Google Analytics 4, który poprowadzi cię przez ten proces krok po kroku.

Jeśli korzystasz z systemu WordPress, istnieją wtyczki, które pomogą Ci dodać kod śledzenia do witryny.

Najnowszy sposób konfiguracji Google Analytics 4 na stronie internetowej przedstawiam w swoim filmie na Youtube. Znajdziesz tam poradnik jak krok po kroku uruchomić GA4 korzystając z Google Tag Managera. Film jest w języku angielskim.

Konfiguracja Google Analytics 4 przez Google Tag Managera

Korzyści Google Analytics 4

Google Analytics to darmowe narzędzie do analizy internetowej, które zapewnia właścicielom witryn i aplikacji ne telfony komórkowe szczegółowe informacje o użytkownikach. Informacje te można wykorzystać do ulepszenia projektu witryny, doświadczeń użytkowników oraz kampanii marketingowych.

O części zalet następcy Universal Analytics już pisałem. W dużym skrócie GA4, to:

  • lepsze statystyki dotyczącego średniego czasu zaangażowania użytkownika, samego zaangażowania (jako sesje z interakcją (10sek, 2 wyświetlenia lub konwersja/sesje));
  • lepsza identyfikacja użytkownika poprzez lepszy cross device tracking (możliwość stosowania własnego identyfikatora użytkownika User-ID, Google Signals lub identyfikatora urządzenia);
  • dane liczbowe o aktywnych użytkownikach;
  • możliwość tworzenia grup odbiorców na bazie zdarzenia (to jest dość zaawansowane i może być wykorzystywane do remarketingu);
  • brak limitów zebranych sygnałów/aktywności od użytkowników;
  • brak próbkowania w raportach standardowych (próbkowanie jest w module eksploracji czyli analiz własnych);
  • możliwość bezpłatnego eksportu danych do BigQuery (dostęp do surowych danych i bez próbkowania danych);
  • dodatkowe parametry utm do tagowania linków;
  • głębsze powiązanie z Google Ads z Google Analytics 4 m.in.: (raporty zaangażowania na YouTube (% wyświetleń filmu);
  • i najlepsza rzecz: dostęp do Centrum Analiz, czyli analiza danych wcześniej z płatnej wersji Google Analytics 360, a w nim m.in. analiza ścieżki użytkownika prowadzącej go do celu (albo z drugiej strony od punktu wyjścia, Path Analysis), analiza nakładania się segmentów (Segment Overlap), raporty analizujące user behaviour na danym etapie lejka sprzedażowego (Funnel Analysis).
Analizy w Google Analytics 4
Moduł analiz w Google Analytics 4

Jeśli chodzi o korzyści ogólne z korzystania z Google Analytics to:

  • Pomaga ono zrozumieć użytkowników i ich potrzeby
  • Dostarcza spostrzeżeń, które pomagają ulepszyć witrynę lub aplikację
  • Pomaga śledzić skuteczność kampanii marketingowych
  • Korzystanie z Google Analytics jest bezpłatne!

Jak korzystać z raportów Google Analytics 4?

Najciekawszą i dającą największe możliwości jest moduł analityczny GA4 dostępny w sekcji eksploracji, który umożliwia tworzenie nowych raportów opartych o dowolne wymiary i dane. Możemy tu jako bazę wykorzystać gotowe szablony.

W Google Analytics 4 mamy podział na 4 sekcje raportów:

  1. Raporty: Dzięki temu produktowi uzyskasz dostęp do predefiniowanych raportów, które obejmują takie tematy jak cykl życia użytkownika, źródła i konwersje, zakupy czy charakterystyka klienta. Na samym dole znajdziesz Bibliotekę, w której masz dostęp do dodatkowych 20 raportów, np. z Google Search Console, które możesz dodać do pozostałych. Będą wówczas łatwo dostępne, jak te wstępnie zdefiniowane.
  2. Eksplorowanie: Jest to funkcja, która wcześniej istniała tylko w Google Analytics 360 Premium. Pozwala ona na dostęp do bardziej złożonych raportów i bezpośrednie pobieranie metryk i danych, co przydaje się przy budowaniu zaawansowanych analiz. Podczas swobodnej eksploracji mamy możliwość wizualizacji danych w postaci tabel, czterech rodzajów wykresów oraz mapy geograficznej. Ponadto mamy możliwość oceny kohort, ścieżek, segmentów, sekwencji ścieżek, zachowań użytkowników (określanych jako LTV) oraz LTV (wartości życiowej) użytkowników.
  3. Reklamy: Sekcja poświęcona UTM-om i atrybucji, w której możemy porównać skuteczność działań marketingowych w różnych platformach mediów online. Mamy do dyspozycji kilka modeli atrybucji, które pozwalają nam zobaczyć, jak klienci wchodzą w interakcje z różnymi punktami styczności (touchpointami) przed konwersją.
  4. Konfiguracja: Możesz dostosować ustawienia zdarzeń w tym tworzyć własne, konwersji, odbiorców i właściwości użytkowników. Masz również możliwość korzystania z predykcji (np. Użytkownicy podejrzani o dokonanie zakupu w ciągu najbliższych 28 dni) i debugowania śledzenia w razie potrzeby.

Jaka jest alternatywa do GA4?

Jeśli szukasz alternatywy dla Google Analytics, możesz zainteresować się Matomo.

Matomo to narzędzie do analizy stron internetowych o otwartym kodzie źródłowym, które oferuje funkcje zbliżone do Google Analytics. Nie jest to jednak tak zaawansowane narzędzie i nie uzyskasz za jego pomocą tylu korzyści, zwłaszcza pod kątem integracji z reklamami Google Ads.

Matomo ma to jedną istotną zaletę: jest przyjazne dla prywatności. Matomo nie używa plików cookie ani nie śledzi danych osobowych użytkowników, ale przez to jakość danych jest niższa. Google Analytics też ma możliwość wdrożenia mechanizmu Consent Mode, ale wymaga to specjalistyycznej wiedzy.

Dotychczasową alternatywą było Universal Analytics, jednak według już oficjalnych informacji przestanie ono zbierać dane 1 lipca 2023 roku. Poza tym to narzędzie nie jest już rozwijane.

Jeśli analizujesz ruch z aplikacji mobilnych, to możesz rozważyć wdrożenia Appsflyera (jako alternatywę dla bezpłatnego duetu Google Analytics + Facebook Analytics). Zalety Firebase i łatwość obsługiwania komunikatów do użytkowników mobilnych (pushe i wiadomości in-app) są jednak bardzo mocną stroną Firebase (z którego dane są eksportowane do GA4).

Podsumowując, jeśli zależy ci na najlepszej jakości danych (a nie chcesz przy tym nadmiernie inwestować co miesiąc), Google Analytics 4 nie ma alternatywy ani dla aplikacji mobilnej, ani dola strony internetowej.

Google Analytics 4 – wdrażać czy nie?

Dotychczas mogło to być trudne pytanie, jednak wraz z komunikatem o zakończeniu funkcjonowania GA3 z dniem 1 lipca 2023. Trzeba to robić jak najszybciej, żeby gromadzić dane już teraz. W przeciwnym razie może się okazać, że np. nie masz danych do remarketingu ani w ogóle znajomości obsługi narzędzia.

Jeśli zaczynasz od zera, to jedynie możesz się zastanowić czy warto obecnie jednocześnie (tzn. równolegle jako dual taging) konfigurować Universal Analytics. W przypadku sklepu internetowego (e-commerce) można się zastanawiać, natomiast w przeciwnym razie inwestowanie w stare narzędzie nie ma bardzo sensu.

Tak jak wspominam, wdrożenie Google Analytics 4 nie powinno być problemem – wręcz przeciwnie, warto to zrobić i to jak najszybciej. Korzyści z używania GA jest wiele, a jeśli korzystasz z reklam Google Ads, będziesz miał z tego jeszcze więcej.

Jeśli masz już system Universal Analytics wdrożony i działający na stronie www i korzystasz z niego, to pozostaw go, ale równolegle skonfiguruj Google Analytics 4, aby gromadzić dane i uczyć się nowego narzędzia.

Wskazówki jak w pełni wykorzystać Google Analytics 4

Jest kilka kluczowych rzeczy, które możesz zrobić, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystujesz możliwości Google Analytics.

Po pierwsze, upewnij się, że masz prawidłowo skonfigurowany kod śledzenia GA. Jak to zrobić, postaram się opisać w jednym w kolejnych wpisów na blogu.

Po drugie, skorzystaj z funkcji GA, takich jak zdarzenia i parametry. Można ich używać do śledzenia niemal wszystkiego na stronie, od kliknięć przycisków po wypełnianie formularzy.

Po trzecie, staraj się korzystać z eventów standardowych (dla e-commerce już dostępne są funkcje uczenia maszynowego).

Po czwarte, upewnij się, że wszystkie cele śledzenia są poprawnie skonfigurowane. Sprawdź za 24h czy dane są dostępne i poprawnie przypisane do źródła ruchu. Dzięki temu będziesz w stanie śledzić konwersje i inne ważne wydarzenia na swojej stronie internetowej.

Po piąte, stwórz na starcie ważne grupy odbiorców. Dopiero po utworzeniu zaczną one zapełniać się użytkownikami. To jest wyjątkowo ważne w przypadku aplikacji mobilnych, gdzie możesz stosować komunikację, wykorzystując komunikaty tekstowe, tzw. pushe i wiadomości in-app.

Po szóste, zbuduj własne dashboardy do analizy danych. W GA4 jest bardzo niewiele domyślnych raportów.

Po siódme, upewnij się, że korzystasz z modelu atrybucji, opartego o dane.

Po ósme, połącz nową usłigę Google Analytics 4 z Google Ads oraz Google Search Console.

Jeśli potrzebujesz pomocy w którejś z tych kwestii, możesz zawsze skontaktować się ze mną.

GA3 i GA4 – kluczowe pytania i odpowiedzi

Czas na najczęściej zadawane pytania od moich klientów.

Kiedy powinienem rozważyć migrację do Google Analytics 4?

Krótka odpowiedź brzmi: tak szybko jak to możliwe. Jeśli zaczynasz od zera, warto wdrożyć od razu Google Analytics 4. Jeśli jednak masz już wdrożony i działający Universal Analytics na swojej stronie, to możesz zostawić go, konfigurując równolegle usługę Google Analytics 4, aby zbierać dane i uczyć się nowego narzędzia analitycznego.

Czy powinienem używać GA Universal Analytics czy Google Analytics 4?

Najlepsza odpowiedź brzmi: to zależy od Twojego biznesu. Jeśli masz czas i zasoby, aby zainwestować w oba rozwiązania, śmiało! Wciąż UA ma więcej użytecznych raportów dla sklepów e-commerce. Jeśli jednak zaczynasz od zera i nie prowadzisz sklepu internetowego, zalecam skoncentrowanie się od razu Google Analytics 4.

Jakie są korzyści z używania Google Analytics w porównaniu z innymi narzędziami?

Istnieje wiele korzyści z używania GA, w tym:
Możliwość śledzenia niemal wszystkiego w Twojej witrynie;
Możliwość tworzenia niestandardowych raportów;
Szeroki zakres funkcji i integracji.
O wszystkich zaletach piszę w niniejszym artykule.

Czy nadal można założyć konto Universal Analytics (GA3)?

Tak, wciąż możesz skorzystać, utworzyć konto i zbierać dane w Universal Analytics. Domyślną usługą analityczną jest jednak Google Analytics 4. Ta opcja będzie dostępna tylko do 1 lipca 2023 roku. Zalecam więc korzystanie przede wszystkim z GA 4 w zakresie całej analityki internetowej.

Jak długo GA3 będzie jeszcze dostępne?

Universal Analytics będzie dostępny tylko do 1 lipca 2023 roku. Po tym czasie przestanie zbierać dane o użytkownikach. Jeszcze przez kolejne 6 miesięcy będziemy mogli analizować zebrane dane. W przypadku płatnej wersji – Google Analytics 360 będzie ono rejestrowało dane do 1 października 2023 roku.

Mam zaimplementowane dataLayer pod enhanced e-commerce dla GA3 – czy zadziała w GA4?

Nie, będziesz musiał skonfigurować te dane ponownie. W nowym interfejsie istnieje już raport e-commerce, ale jest on stosunkowo ubogi w porównaniu do UA.

Wdrożenie Google Analytics 4

Google Analytics 4 to zaawansowana usługa, która może być bardzo przydatna dla Twojej firmy. Jednak jej prawidłowa konfiguracja wymaga czasu i zasobów, które na pierwszy rzut oka nie zawsze są dostępne w napiętym grafiku każdego właściciela firmy lub specjalisty ds. marketingu!

Poza tym czas ten lepiej przeznaczyć na inne aspekty działalności firmy.

Do tego nie zawsze taka konfiguracja może przynieść rezultaty, których oczekujesz.

Większość firm potrzebuje dedykowanych zdarzeń, często wraz z parametrami, które pozwolą na dokładne śledzenie zachowań klienta, zbudowanie lejka zakupowego, ścieżek konwersji, niestandardowych grup odbiorców czy śledzenia użytkownika na różnych platformach.

Dlatego nie martw się, pomogę Ci wybrać, jakie informacje powinny być zbierane w poszczególnych miejscach, abyś zbierał i analizował ważne dane o swoich klientach każdego dnia.

Mam za sobą ponad 300 projektów konfiguracji Universal Analytics, GTM oraz ponad 100 Google Analytics. I pomogę również Tobie w konfiguracji GA4 oraz jeśli będziesz tego potrzebował, w dalszej pracy na danych analitycznych.

5 1 vote
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments