AI Copywriting: Writesonic, Jasper, Copy.ai i Rytr

  • 9 listopada, 2022
  • Piotr Starzyński
  • 13 min read

Narzędzia do generowania treści takie Writesonic, Jasper czy Rytr całkowicie zmieniają zasady gry w content marketingu, ale nie tylko w nim. Aplikacje bazujące na GPT-3 od OpenAI już teraz wpływają na strategie marketingowe – w tym SEO, Social Marketing czy płatne kampanie. Treści czyli content jest często filarem tych działań.

Porównamy trzy najpopularniejsze narzędzia tzw. generatory treści AI. Na warsztat weźmiemy Jasper, Writesonic i Rytr. Wspomnimy też o Copy.ai. Skupimy się głównie na przygotowaniu od zera wpisu blogowego. Weźmiemy także pod uwagę aspekty SEO. Ważna będzie więc także optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dodatkowo na końcu artykułu znajdziesz do odsłuchania mój podcast o AI w SEO i moją subiektywną ocenę przyszłości AI Copywritingu.

Co to są Jasper AI, Writesonic, Rytr i Copy.ai?

Jasper tak ja pozostałe to narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji (bardziej jednak jest to NLP czyli programowanie neurolingwistyczne), które wspiera tworzenie treści. Najbardziej trafne określenie dla nich to asystenci pisania wykorzystujący sztuczną inteligencję. Dzięki artificial intelligence pisze się szybko, a tekst jest spójny. Można tworzyć więcej contentu lepszej jakości. Oznacza to, że Jasper czy Writesonic może pomóc Ci we wszystkim – od wymyślania pomysłów na kolejny wpis na blogu przez redagowanie istniejących treści pod kątem jasności i zwięzłości do tworzenia treści reklam dla kampanii.

Algorytm GPT-3, który wykorzystują wszystkie generatory treści, został przeszkolony na ponad milionie internetowych dokumentów, aby nauczyć się zawiłości copywritingu. Przede wszystkim jednak został wytrenowany na języku angielskim, co odbija się na jakości wygenerowanego tekstu w języku polskim.

Do czego wykorzystać generator taki jak Rytr, Writesonic lub Jasper?

Istnieje wiele sposobów, w jakie możesz wykorzystać Writesonic, Jasper czy Rytr, aby pozytywnie oddziaływać na marketing. Tworzenie posta na bloga (od idei do kompletnego tekstu), komunikacja na landing page czy stronie internetowej, generowanie odpowiedzi na pytania, generowanie opisów produktów, tworzenie copy do reklam to niektóre możliwości tych narzędzi. Nie możemy też zapominać o opisach do video lub postów na profilach społecznościowych, komunikatów prasowych, meta opisów lub tytułów podstron dla potrzeb pozycjonowania czy tworzenia gotowych emaili.

Porównanie narzędzi do AI Copywriting

Rytr

Powiedzmy, że zmagasz się z brakiem weny przy wymyślaniu pomysłów na kolejne wpisy na blogu. Możesz skorzystać z narzędzia od Rytr Blog Idea & Outline, wybrać preferowany język, ton wypowiedzi, wpisać słowo kluczowe i otrzymasz szkic artykułu.

Rytr - widok Blog Idea Outline
Rytr – tworzenie szkicu artykułu blogowego

Jasper

W przypadku Jaspera działa to podobnie. Chociaż to narzędzie wspiera bardziej rozbudowaną formę tworzenia wpisu na bloga. Możemy przejść przez dedykowany kreator tworzenia posta czyli Blog Post Workflow albo doraźnie korzystać z tzw. Templates (czyli funkcji realizującej konkretne elementy, np. Blog Post Topic Ideas, Blog Post Outline, Blog Post Intro Paragraph czy moja ulubiona One-Shot Blog Post). Tu 1:0 dla Jaspera. Również pod kątem jakości wygenerowanego tekstu.

Jasper Blog Templates
Dostępne szablony powiązane z treściami blogowymi w Jasper AI

Writesonic

Sprawdźmy jeszcze tekst wygenerowany tekst przez trzeciego asystenta – Writesonic. Tutaj wybór jest szeroki (tylko nieco węższy niż w przypadku Jaspera). Mamy m.in. skorzystania z AI Article Writer 3.0, Sonic Editor (GPT-3) czy Instant Article Writer (niestety ostatniego nie mogę użyć w opcji bezpłatnej).

Writesonic - AI Article Intros
Przykładowe wstępne paragrafy do wpisu na bloga napisane przez Writesonica

A co z jakością wygenerowanej treści przez Writesonic? Jest nieźle, choć gorzej niż w przypadku Jasper AI. Musiałem włożyć więcej pracy w edycję szkicu. Efekt wyszedł średni, ale gdyby się pobawić dostrzegam tu jakiś potencjał do pracy. Widać, że narzędzie próbuje nadążyć za Jasperem, który jednak jest liderem, także pod względem wprowadzania nowości.

Writesonic - AI Article Writer Outline
Przykładowe szkice posta od Writesonic

Copy.ai

Copy.ai wyróżnia inny interfejs użytkownika. Sam proces tworzenia wydaje się przez to nieco inny. Możliwości są mniejsze od Jaspera i Writesonica, ale większe niż w Rytr.me. Podobnie jest z jakością generowania treści. Ciekawostką jest natomiast szablon dotyczący tworzenia profilu na portalu randkowym. Wiem, że prawdopodobnie nie moglibyście pójść spać po tej wiadomości, dlatego przykładowe profile są na ostatnim zdjęciu 😉

Copy.ai - Blog Post Wizard
Proces tworzenia posta w AI writerze Copy.ai

Efekt działania tego content writera możesz zobaczyć na zdjęciu poniżej. Prezentowany, wygenerowany tekst nie był edytowany przez człowieka ani uzupełniany ręcznie o dodatkową treść. Został natomiast przetłumaczony narzędziem DeepL. Generator treści zasługuje na miejsce trzecie w moim rankingu, jednak daleko mu do lidera.

Tekst wygenerowany przez Copy.ai
Przykładowy tekst wygenerowany przez Copy.ai

Tutaj proces tworzenia profilu na Tindera lub inne aplikacje randkowe. Zawsze wkład jest najważniejszy i im więcej dasz od siebie, tym lepszy będzie efekt czyli jakość zwróconej przez AI treści.

Tworzenie profili randowych z użyciem Copy.ai
Proces tworzenia profili randowych w Copy.ai

A to kilka profili dla serwisów randkowych wygenerowanych przeze mnie z użyciem Copy.ai:

Profile randkowe stworzone przez Copy.ai
Przykładowe profile randkowe stworzone przez Copy.ai

Podsumowanie testu 4 generatorów treści AI

Pomimo tego, że najwyżej oceniam Jaspera, nie skreślam Writesonica. Ten content generator posiada również możliwość tworzenia obrazków działającą pod nazwą Photosonic, ale także framework AIDA i wiele innych, znanych z recenzji Jasper AI. Copy.ai używałem tylko w języku angielskim, ponieważ darmowe konto próbne nie daje dostępu do większej ilości języków, w tym polskiego. Do tłumaczenia musiałbym użyć przekładu maszynkowego DeepL, co niepotrzebnie wydłuża cały proces. Dodatkowo darmowa wersja DeepLa nie obsługuje formatowania.

Optymalizacja treści pod kątem SEO

Taką funkcjonalność posiada jedynie Jasper, który potrafi się integrować z narzędziem Surfer SEO, o którym pisałem szeroko w osobnym wpisie. Działa to nad wyraz dobrze. Treści rankują. Surfer SEO posiada też darmowy pakiet, jednak najlepsze korzyści daje przynajmniej Basic za 49$ miesięcznie przy opłaceniu całego roku z góry lub 59$ przy płatności comiesięcznej. Do włączenia funkcjonalności SEO Mode potrzebny jest w Jasperze pakiet Boss Mode.

Integracja narzędzia Jasper z Surfer SEO

Ile kosztują Rytr, Jasper i Writesonic?

Rytr, Jasper i Writesonic są usługami opartymi na subskrypcji, a ceny różnią się od rodzaju pakietu oraz tego czy zdecydujemy się na płatności comiesięczne czy uiścimy opłatę za cały rok z góry.

Ile kosztuje Jasper?

Darmowy okres próbny na 5 dni z limitem 10 000 kredytów do wykorzystania.

Pakiet Starter zaczyna się od 24$ przy wykupieniu narzędzia na rok lub 29$ przy opcji comiesięcznej. Limit to 20 000 wyrazów na miesiąc. Możemy go zwiększyć, zwiększając cenę.

Pakiet Boss Mode zaczyna się od 49$ przy wykupieniu narzędzia na rok lub 59$ przy opcji comiesięcznej. Limit dla Boss Mode to 50 000 wyrazów na miesiąc. Możemy go również powiększyć, godząc się na wyższą cenę.

Najlepsze opcje oferuje najwyższy pakiet, gdzie możesz korzystać z dokumentów, przepisów (tzw. Recipes) czyli zestawu gotowych szkiców, komend, dostępu do narzędzi Plagiarism Checker czy Grammarly, itd.

Ile kosztuje Writesonic?

Ostateczna cena zależy od jakości contentu, na jakiej nam zależy oraz ilości wygenerowanych wyrazów przez AI.

Free Trial – to comiesięczne kredyty do wykorzystania. 2500 wyrazów w opcji Premium i 6250 w opcji Good.

Short-form – da hobbystów, raczej nadaje się do krótkich form typu reklamy na Facebook Ads, Google Ads, wstępny paragraf do posta, może krótkie komunikaty prasowe. Cena tego pakietu zaczyna się od 10$ (limit to 12 000 wyrazów dla jakości premium i 30000 dla dobrej jakości contentu)

Long-form – ten pakiet umożliwia przygotowanie spójnej i rozbudowanej treści, jak np. post na bloga, ebooki i inne. Ceny startują od 13$. Limit dla wygenerowanego contentu w tej cenie wynosi 19000 znaków jakości premium lub 47500 jakości good.

Wszystkie podane koszty Writesonica dotyczą płatności rocznej. Przy opcji regulowania należności w każdym miesiącu ceny pakietów będą o około 30% wyższe.

Ile kosztuje Rytr?

Rytr oferuje 3 opcje subskrypcji:

Free plan – 0 USD

Saver plan – 9 USD / miesięcznie

Unlimited plan – 29 USD / miesięcznie

Ile kosztuje Copy.ai?

Copy.ai oferuje 2 rodzaje subskrypcji:

Free – 0 USD (limit do 2000 wyrazów na miesiąc)

Pro – od 49 USD / miesięcznie (dla limitu 40 000 wyrazów w każdym miesiącu)

Opłata abonamentu na rok z góry daje 3 miesiące gratis. Wówczas dolna cena pakietu Pro spada do 36 USD / miesiąc.

Ranking generatorów treści AI

  1. Jasper – 3 pkt.
  2. Writesonic – 1 pkt.
  3. Copy.ai – 0,5 pkt.
  4. Rytr – 0 pkt.

Opinia o asystentach pisania AI

Zdecydowanie polecam Tobie narzędzie Jasper i to w pakiecie Boss Mode. Jeśli zamierzasz tworzyć treści regularnie, to oszczędzisz masę czasu. Jeśli jesteś bardzo ograniczony budżetowo to wybrałbym Writesonic, ale jakość może Cię zniechęcić. W każdym razie ostateczny artykuł będzie wymagał znacznie więcej poprawek od Ciebie.

Jak korzystać z Jasper, Writesonic lub Rytr? 

Wszystkie te narzędzia są pozornie łatwe w użyciu. Wystarczy założyć konto i zacząć tworzyć treści. Najbardziej rozbudowane tutoriale i szkolenia posiada Jasper. Najwięcej jednak zyskasz z czasem po prostu sprawdzając i testując po kolei co działa i daje najlepsze efekty. Polecam jednak obejrzenie kilku szkoleń czy procesów jak robią to inni. Oszczędzisz masę czasu i frustracji.

Poza tym musisz pamiętać o procesie naprawy faktów, tzw. fact checking. Generatory treści AI mają problemu z faktami, tj. datami, miejscami, raportami. Musisz także unikać jednoznacznego wskazania na źródło, na którym może bazować artykuł.

Czy asystenci AI zastąpią copywriterów? 

Nie, Jasper nie zastąpi w najbliższym czasie ludzkich copywriterów. Może jednak zmienić ich rolę. Copywriterzy będą bardziej odpowiedzialni za proces fact checkingu czy szerzej proofreading (korektę tekstu). Jasper może też pomóc copywriterom być bardziej wydajnym, zajmując się niektórymi żmudnymi zadaniami związanymi z tworzeniem treści, takimi jak wymyślanie pomysłów, układanie szkicu artykułu, edytowanie treści pod kątem gramatyki i stylu.

Zasadniczo jednak już teraz te narzędzia są w stanie napisać artykuł lub tworzyć opisy produktów poprawne językowo i czytelne. Wymagają jednak korekty faktów i optymalizacji SEO. Zwłaszcza ta pierwsza funkcja przypadnie copywriterom.

Sztuczna inteligencja na rynku copywritingu

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w copywritingu staje się coraz bardziej popularne, ponieważ firmy szukają sposobów na poprawę swoich działań w zakresie marketingu treści. Narzędzia AI, takie jak Jasper, Writesonic czy nawet OpenAI, mogą pomóc firmom zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki automatyzacji niektórych zadań związanych z tworzeniem treści. Duzi wydawcy już oficjalnie przyznają się do korzystania z technologii AI.

Dlaczego wykorzystanie sztucznej inteligencji w marketingu jest coraz bardziej popularne?

Istnieje kilka powodów, dla których firmy zwracają się do AI po pomoc w swoich działaniach marketingowych. Po pierwsze, narzędzia do generowania treści napędzane przez AI mogą zautomatyzować powtarzalne zadania, takie jak generowanie pomysłów, przepisywanie i edycja treści. To zwalnia czas pracowników, którzy mogą skupić się na bardziej strategicznych zadaniach.

Po drugie, narzędzia AI mogą dostarczyć bardziej kreatywnych copy do reklam, z których możemy wybrać i testować rodzaje komunikacji.

Po trzecie generatory treści (np. korzystając z komend z Jaspera) mogą automatycznie optymalizować treści, przepisując je i wstawiając do nich słowa kluczowe.

Wreszcie, narzędzia napędzane przez AI mogą szybko i łatwo skalować się, aby sprostać potrzebom firm w zakresie tworzenia contentu.

Zalety korzystania z asystentów AI do pisania 

Istnieje wiele zalet korzystania z asystenta AI do pisania zadań, w tym: oszczędność czasu, możliwość szybkiego skalowania, dostęp do spostrzeżeń, których ludzie mogą nie być w stanie zebrać z samej analizy danych, a także lepsze wyniki SEO . Jednak ważne jest, aby pamiętać, że asystenci AI nie mają na celu zastąpienia ludzi, ale raczej uzupełnienia ich pracy, zwiększenia wydajności i niekiedy zmiany ich dotychczasowej roli.

Czy AI copywriting to przyszłość? AI Writer vs . Copywriter 

Chociaż jest jeszcze zbyt wcześnie, aby powiedzieć definitywnie , wydaje się prawdopodobne, że narzędzia napędzane przez AI będzie odgrywać coraz większą rolę w tworzeniu treści w nadchodzących latach. Ostateczną rolę AI zdefiniuje odpowiedź Google na szybki i gwałtowny rozwój nowych treści.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania AI w SEO, przyszłości AI i tego czy narzędzia, które wykorzystują sztuczną inteligencję będą w stanie zastąpić człowieka? Polecam Ci przesłuchanie krótkiego 12 minutowego podcasta albo rozszerzonej, 16 minutowej wersji video, w którym mówię o rozwoju AI w branży pozycjonowania i marketingu online.

Podsumowanie recenzji

Za pomocą sztucznej inteligencji byliśmy w stanie napisać dobrej jakości tekst. Do optymalizacji treści wykorzystałem narzędzie Surfer SEO, które integruje się z Jasperem. Napisanie tego artykułu zajęło mi około 2,5 godziny. Natomiast wniosłem do niego bardzo dużo własnego wkładu. Wiele zdań zostało przeredagowanych lub napisanych własnoręcznie przeze mnie.

Które narzędzie polecasz i jak mogę je przetestować?

Tak jak pisałem polecam Ci przede wszystkim narzędzie Jasper z pakietem Boss Mode. Konto stworzysz klikając na poniższy przycisk. Przy okazji wspomożesz mnie, a ja postaram się przygotować kolejne kursy z efektywnej obsługi narzędzia.

Do tego polecam rejestrację w Surfer SEO. Podobnie wystarczy, że klikniesz na poniższy przycisk i utworzysz konto.

Jeśli masz ograniczone środki (a więcej czasu) wypróbuj asystent pisania – Writesonic.

W końcu dla wytrwałych i szukających nowych inspiracji, chcących samodzielnie potestować mamy opcję Copy.ai i raczej już stricte dla fanów testów Rytr.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments